Sprawdzone domowe sposoby

Krwotoki

Na początek, zanim opowiemy jak należy postępować w przypadku krwotoku, należy sobie przypomnieć, że serce przepompowuje krew, która krąży w różnej grubości tętnicami i żyłami. Krew z serca płynie tętnicami i jest jasnoczerwona, bogata w tlen, w który zaopatruje się w płucach. Do serca krew wraca żyłami, jest ona ciemnoczerwona - zawiera dwutlenek węgla. Krew z obwodu dostaje się żyłami do prawego przedsionka, z prawego przedsionka do prawej komory, prawa komora kurcząc się przepompowuje krew do płuc. Wejście do przedsionka prawego zamyka zastawka. W płucach krew oddaje dwutlenek węgla, a pobiera tlen. Następnie wraca do przedsionka lewego, z którego przechodzi do komory lewej, a z lewej komory tętnicami na obwód (do całego ciała).

Przy zranieniach dużych naczyń krwionośnych człowiek szybko traci krew, bez której nie może żyć. Rozumiemy teraz, dlaczego tak niebezpieczne są krwotoki. Pracę serca możemy kontrolować, badając tętno. Najlepiej możemy to zrobić, przykładając opuszki palców do przyśrodkowej strony przedramienia, tuż nad dłonią. Tętno dorosłego człowieka wynosi około 72 uderzeń na minutę i jest dobrze wyczuwalne. U niemowlęcia wynosi 120 uderzeń, u starszego dziecka 90-100 uderzeń na minutę. W miarę wzrostu dziecka tętno staje się wolniejsze. W przypadkach osłabienia pracy serca, co najczęściej zdarza się w czasie choroby lub po ciężkich wypadkach, tętno staje się wolniejsze i ledwo wyczuwalne. Stan taki uważamy za groźny. Pomoc lekarska w tych wypadkach jest już nieodzowna. To, co powiedziano wcześniej o krążeniu krwi, pozwala nam zrozumieć, dlaczego przy zranieniach tętnic krew będzie tryskać w takt skurczu serca, dlaczego, aby ten krwotok zatrzymać, ucisk w okolicy rany musi być dość silny. Oczywiście sam ucisk by nie wystarczył, gdyby nie nastąpił skrzep krwi w ranie, który zatrzymuje krwawienie. Do powstania skrzepu trzeba trochę czasu, dlatego tak ważne jest zmniejszenie krwawienia (a więc i zmniejszenie straty krwi) przez odpowiednie postępowanie, w tym wypadku założenie opatrunku uciskowego.

Można teraz zrozumieć, dlaczego tak niebezpieczne moga być rany u osób cierpiących na hemofilię, schorzenie dziedziczne, charakteryzujące się znacznym zwolnieniem krzepnięcia krwi. Zwykły krwotok opanowujemy opatrunkiem uciskowym, jeżeli natomiast mamy do czynienia z krwotokiem z tętnicy i to dość dużym (krew tryska fontanną), to musimy założyć opaskę uciskową (np. bandaż, opaskę elastyczną, kawałek płótna, gumową rurkę itp.) i możliwie szybko uzyskać pomoc lekarską (ucisk nie może być zbyt duży i nie może trwać dłużej niż 0,5-1 godziny).


Pokrewne tematy:


Kategorie: