Sprawdzone domowe sposoby

Jak przyjmować leki

Dla naszego organizmu nie jest obojętne, czy leki łykamy w całości, czy rozdrobnione. Ważne jest też, czym je popijamy. Zwykle pamiętamy o regularnym braniu leków. Warto jeszcze wiedzieć, w jaki sposób należy je zażywać.

Czy wolno rozgryzać tabletki ?

Tylko niektóre leki można, a nawet trzeba rozgryzać lub ssać. Są to głównie środki działające miejscowo, w jamie ustnej, łagodzące np. ból gardła (np. neo-angin).Inne tabletki, zwłaszcza powlekane, oraz leki w żelatynowych osłonkach należy zawsze połykać w całości. Te osłonki nakłada się na leki, by nie podrażniały błony śluzowej żołądka lub po to, żeby ochronić preparat przed działaniem kwasów żołądkowych (wtedy, gdy lek musi dotrzeć w całości np. do jelit).

Czym popijać leki ?

Wszystkie leki trzeba popijać, najlepiej letnią przegotowaną wodą. Jeśli wolisz popijać tabletki innymi płynami, bo neutralizują ich przykry smak, poradź się lekarza. Niektóre napoje mogą bowiem zmieniać działanie leku. Mleko np. zmniejsza skuteczność antybiotyków i środków przeciwinfekcyjnych. Natomiast sok owocowy osłabia działanie leków na nadciśnienie, a coca-cola działanie aspiryny.

O ile lekarz nie zaleci inaczej to nie należy przyjmować różnych leków na raz. Najlepiej tak sobie rozplanować przyjmowanie leków aby między nimi była conajmniej godzinna przerwa.

Pamiętajmy także o sprawdzeniu terminu przydatności do spożycia. Wszystkie leki muszą mieć podany termin ważności albo datę produkcji i okres przydatności do spożycia.


Pokrewne tematy: