Sprawdzone domowe sposoby

Krwotok z nosa

Jak zatamowac krwotok z nosa ?

Krwawienie z nosa może nastąpić wskutek jakiegoś urazu, np. przy upadku, uderzeniu lub samoistnie, często w przypadkach ostrych chorób zakaźnych, jak np. po grypie.

Przy krwawieniu z nosa dominuje pogląd aby umieszczać chorego w pozycji leżącej. Jest to postępowanie całkowicie fałszywe. Po pierwsze w pozycji leżącej górna połowa ciała ulega przekrwieniu, przez co krwawienie z nosa zwiększa się, po drugie krew z przedniej części nosa spływa do gardła, przełyku i żołądka, łudząc nas, że krwawienie ustąpiło. Czasem nawet dziecko zaczyna się krztusić lub wymiotować krwią, którą poprzednio połknęło. Ta ilość krwi wydaje się większa niż jest w rzeczywistości, gdyż zmieszana jest z treścią żołądkową.

Jedynym celowym postępowaniem jest umieszczenie chorego w łóżku w pozycji siedzącej z podpartymi plecami, przy czym głowa lekko pochylona jest ku przodowi i na tę stronę, po której wystąpiło krwawienie. Po należytym wydmuchaniu skrzepów krwi z obu jam nosowych wkłada się do otworu nosowego, który krwawi, tamponik waty lub też bez tamponika uciska się palcem skrzydło nosa po krwawiącej stronie. W ten sposób zostaje najczęściej uciśnięte naczynie krwionośne, które znajduje się w przednim odcinku przegrody nosowej. Postępowanie takie wywołuje ucisk krwawiącego naczynia i pozwala na skrzepnięcie krwi. Zimny okład przyłożony na głowie lub karku zwęża naczynia krwionośne i ułatwia zatamowanie krwawienia. Może to być zmoczona w zimnej wodzie i wyciśnięta szmatka, worek z lodem, zimna butelka z lodówki. W ciągu kilku minut krwawienie najczęściej ustaje, tak że po upływie około 10 minut można ułożyć dziecko w pozycji półleżącej. Znany też jest jeszcze inny sposób na opanowanie krwawienia z nosa. Polega on na tym, że dziecko lub dorosły, u którego wystąpił krwotok z nosa, podnosi ręce do góry - przez co zmniejsza się ciśnienie krwi w tętnicach nosa i łatwiej dochodzi do zatrzymania się krwotoku. Po krwotoku z nosa chory nie powinien biegać ani przebywać na słońcu. Należy podawać mu do picia dużo chłodnych, słodkich płynów. Jeżeli opisane postępowanie nie odnosi skutku lub gdy krwawienia powtarzają się, należy zwrócić się do lekarza laryngologa, który znajdzie przyczynę krwawień i zastosuje właściwe leczenie.