Sprawdzone domowe sposoby

Udar cieplny

Zbyt długie przebywanie na słońcu, leżakowanie na plaży czy praca w polu/ogródku z nie osłoniętą głową mogą doprowadzić do utraty przytomności, która jest wynikiem zaburzeń czynności tkanki nerwowej.

Utratę przytomności poprzedzają objawy neurologiczne w postaci bólów głowy, rozdrażnienia, ogólnego niepokoju, nudności, a nawet drgawek.

Udar cieplny jest zaburzeniem termoregulacji, polegającym na nadmiernym wytwarzaniu i zatrzymywaniu ciepła przez organizm.

Skuteczna pomoc polega na stworzeniu odpowiedniego komfortu, polegającego na wygodnym usadowieniu chorego w miejscu zacienionym, położeniu mu zimnego kompresu na głowę i podaniu filiżanki kawy. Najczęściej wszystkie sensacje związane z niefortunną kąpielą słoneczną szybko ustępują. Jeżeli nie znikają, a stan chorego budzi wątpliwości, konieczna jest pomoc lekarza.

Aby uniknąć przykrych następstw opalania, kąpiel słoneczną należy rozpoczynać od kilkunastu minut i stopniowo ją dawkować. Pierwszego dnia opalanie powinno trwać od 10 do 15 minut, a następnie codziennie przedłużamy je o kilkanaście minut, stosując odpowiednie kremy i olejki z filtrem UV. Najzdrowsze jest korzystanie ze słońca w ruchu.

Nie zapominajmy podczas opalania o tym, że: najwrażliwsze miejsca to nos, oczy, ramiona, mostek, uda. Mniej wrażliwe to łydki, środek brzucha, czoło. Najmniej wrażliwe są przedramiona, broda, górna część policzków, skronie.

Po opalaniu myjemy starannie całe ciało ciepłą wodą i mydłem, a następnie smarujemy kremem nawilżającym lub odżywczym. Nadmiar promieniowania słonecznego może nawet spowodować oparzenia skóry, która pod wpływem słońca staje się szorstka, łatwo pęka i po prostu starzeje się.

Pamiętajmy, że zażywając pewne leki uczulamy naszą skórę na światło. Należą do nich: sulfonamidy, dziurawiec, leki uspokajające.

Jeśli nie ma słońca, warto zażywać tzw. kąpieli powietrznych. Hartowanie skóry przez wiatr wzmacnia grę naczyniową, działa tonizująco na zakończenia nerwowe, reguluje przemianę materii, poprawia także regulację temperatury ciała.


Pokrewne tematy: