Sprawdzone domowe sposoby

Borelioza

Inną, bardzo groźnąchorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Choroba ta została zidentyfikowana w 1975 roku w USA, w okolicy miejscowości Lyme i dlatego otrzymała nazwę "choroba z Lyme". Stwierdzono, że nosicielami są małe gryzonie i bydło. Prasa amerykańska rozdęła tę historię do rozmiarów epidemii i wkrótce ogłoszono zakaz wejścia do lasu, a leśników ubrano w specjalne kombinezony, które chroniły przed kleszczami. Borelioza we wczesnych stadiach jest stosunkowo łatwo uleczalna (pod warunkiem wczesnego zdiagnozowania). Opracowano także szczepionki dla zwierząt, płyny odstraszające lub zabijające kleszcze na zwierzętach. W Ameryce po odpowiednich testach wprowadza się je już dla ludzi.

W Polsce pierwszy przypadek boreliozy stwierdzono w 1989 roku u leśnika w Łomży. Jednak starsi mieszkańcy lasów północno-wschodniej Polski opowiadali, że mieli albo mają krewnych, którzy na podobną chorobę cierpieli. Jest bardziej prawdopodobne, że bakteria Borelia burgdorfei była obecna w naszych rejonach od dawna, niż, że choroba została przywleczona w tak krótkim czasie z Ameryki.

Zarażenie boreliozą można łatwo poznać, gdyż w okolicy miejsca ukąszenia przez kleszcza powstaje rumień tzw. wędrujący najczęściej pierścieńiowaty (pierścień o średnicy ponad 5 cm) albo z wyraźnym rozwijaniem się w jakimś kierunku. Jednocześnie lub nieco później (do 2 tygodni) występuje gorączka i bóle mięśni czyli symptomy bardzo podobne jak przy wczesnej grypie. W tym okresie choroba jest wrażliwa na prawie każdy antybiotyk, lecz lepiej zgłosić się do lekarza. Drugi etap choroby to bóle stawów i mięśni, coraz większy rozwój rumienią na skórze, zakłócenia neurologiczne, powiększenie węzłów chłonnych i wątroby. Choroba jest już ciężka, lecz jeszcze uleczalna. Najtrudniej leczyć zaniedbane zmiany, które mogą trwać przez miesiące i lata. W Polsce w roku 2001 odnotowano 2471 zachorowań a w 2002-2033.

Na dobrą sprawę nie wiemy jeszcze, jakie inne choroby mogą przekazywać kleszcze, dlatego najważniejsza wydaje się profilaktyka.

Jak już wspominano przy opisie ciekawych gatunków, jest bardzo wiele chorób przenoszonych przez kleszcze. Zwykle mają one charakter endemiczny czyli, że są ograniczone do określonych ognisk. Ale w dzisiejszych czasach, kiedy ludzie mogą przemieszczać się bez ograniczeń w bardzo krótkim czasie, możemy w każdej chwili spotkać się z zachorowaniem „importowanym". Dlatego taką ważną rolę odgrywa zapobieganie wszystkim możliwym sposobom zakażenia.Pokrewne tematy: