Sprawdzone domowe sposoby

Pranie i czyszczenie odzieży

Zajmiemy się teraz poradami dotyczącymi prania ubrań z różnego typu tkanin, dowiemy się:

  • jak czyścić i prać odzież wełnianą, z jedwabiu naturalnego, włókien sztucznych i bawełny
  • jak postępować z aksamitem, koronkami i odzieżą haftowaną
  • jak prać dzianiny, trykotaże, pasy elastyczne, czyścić kapelusze i krawaty

Zdjęcie wierzchniego okrycia po przyjściu do domu jest dla wszystkich sprawą oczywistą. Zmiana wyjściowego, zabrudzonego obuwia na domowe pantofle stała się w większości domów nawykiem. Natomiast przebranie się po powrocie w domowy "przyodziewek" ciągle jeszcze uważa się za przesadę. Tymczasem jest to wskazane nie tylko ze względów higienicznych, ale i dla "zdrowia" samej odzieży, która też powinna "odpocząć".

Nie trzeba utożsamiać domowego stroju z brudnym wdziankiem i przydeptanymi pantoflami. Także w domu można i należy wyglądać estetycznie. Panowie noszą najchętniej swetry, dresy, wygodne spodnie i miękkie sandały. Panie - na sukienkę czy spódniczkę i kolorowy sweterek wkładają zwykle kolorowy fartuszek. Na nogach - sandałki na niskim szerokim obcasie. Aksamitne pantofelki na koturnach, ozdobione kolorowym puchem - odpowiednie są może do przejścia z sypialni do łazienki. Ale do niczego więcej się nie przydadzą współczesnej pani domu, która po zakończeniu pracy zawodowej musi oszczędnie dzielić czas między przygotowywaniem posiłków, sprzątaniem i przepierką.

Odzieży, zdjętej po powrocie do domu, nie chowamy od razu do szafy. Zawieszamy ją na ramiączkach, dobrze dopasowanych rozmiarami i wietrzymy na balkonie lub w otwartym oknie. Do szafy wieszamy odzież czystą i oczyszczoną z kurzu.

Swetry układamy złożone na półkach. Do spódniczek istnieją specjalne ramiączka, pozwalające na zawieszanie jednocześnie 5-6 sztuk. Jeśli ich nie mamy, prosimy domowego majsterkowicza o wykonanie w zwykłych drewnianych wieszakach dwóch nacięć w odległości 2-3 cm od obu zakończeń.

Bluzki wiesza się na wieszakach, a nie układa na półkach, jak męskie koszule. Oczywiście, najdogodniej jest zawieszać każdą sukienkę czy bluzkę na osobnym wieszaku, ale rzadko kto dysponuje taką ilością miejsca w szafie. Wieszajmy je więc po 2-3 razem według jakichś stałych zasad, które ułatwią ich odszukanie, np. kolorami, przeznaczeniem czy gatunkiem tkaniny.


Kategorie: