Sprawdzone domowe sposoby

Czyszczenie krawatów i kapeluszy

KRAWATY WEŁNIANE czyści się szczotką maczaną w mieszaninie mydlanej wody z benzyną ekstrakcyjną w proporcji 1:1 lub papką z talku i benzyny.

KRAWATY JEDWABNE można pocierać suchą, sproszkowaną kredą lub szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem benzynowym (ogień!), często ją zmieniając. Kiedy krawat jest już czysty, zwilżamy go lekko wodą od wewnętrznej strony i owijamy dookoła butelki z gorącą wodą (im gorętsza tym lepiej). Już po dziesięciu minutach - będzie odświeżony i uprasowany.

KAPELUSZ FILCOWY LUB PILŚNIOWY nie powinien być chowany do szafy bez dokładnego oczyszczenia czy uprania. Przede wszystkim odpruwamy i pierzemy wstążkę, dodając do płukania trochę cukru. Skórzany pasek wewnątrz kapelusza odginamy i watą zwilżoną benzyną ekstrakcyjną (ogień!) czyścimy część pod paskiem. Skórzany pasek czyści się mieszaniną wody z amoniakiem w proporcji 10:1.

Przygotowujemy mieszaninę spirytusu denaturowanego (1 łyżka), amoniaku (1 łyżka) i zimnej wody (1 szklanka). Następnie zwilżamy nią watę i czyścimy z zewnątrz cały kapelusz. Główkę wypychamy zgniecionymi gazetami, rondo rozkładamy płasko na stole i prasujemy przez zaparzaczkę, mocno przyciskając gorące żelazko. Aby na przyszłość zapobiec przepoceniu kapelusza, między filc a skórzany pasek wkłada się paski cienkiej bibuły (do atramentu), często je zmieniając.


Pokrewne tematy: