Sprawdzone domowe sposoby

Odzież wełniana

Wełniane płaszcze, kostiumy i męskie garnitury starajmy się często wietrzyć, trzepać i szczotkować na otwartej przestrzeni. Przy trzepaniu składa się odzież guzikami do wewnątrz, aby ich nie połamać. Można korzystać również z pomocy odkurzacza lub odzież czyścić ostrą szczotką do ubrań, zwracając szczególną uwagę na kieszenie, kołnierze i mankiety. Jeśli płaszcz czy marynarka nie mają plam, a są jedynie przybrudzone na kołnierzu i mankietach, stosujemy wtedy jeden z podanych poniżej sposobów.

CZTERY SPOSOBY CZYSZCZENIA ODZIEŻY WEŁNIANEJ:

  • W 1 szklance gorącej wody dokładnie rozpuścić 1 łyżeczkę płatków mydlanych, dodać 1 łyżkę spirytusu denaturowanego, 1 łyżkę amoniaku i 1 łyżkę terpentyny. Wlać do butelki, energicznie skłócić i czyścić zabrudzone miejsca za pomocą czystej szmatki. Następnie przeprasować kołnierz gorącym żelazkiem (przez zaparzaczkę). Pamiętajmy, że, niedokładnie rozpuszczone płatki mogą pozostawić białe ślady na tkaninie!
  • Białą szmatkę zmoczyć wodą destylowaną (lub deszczową), skropić amoniakiem i przecierać kołnierz. Inną czystą szmatką zbierać brudną pianę. Przeprasować przez zaparzaczkę.
  • Wyczyścić szczotką maczaną w wodzie z dodatkiem octu (1 łyżka na 1l wody). Przeprasować gorącym żelazkiem przez lnianą zaparzaczkę.
  • Lekko przepocony kołnierz czy plecy sukienki przeprasować gorącym żelazkiem, podkładając bibułę z obu stron tkaniny.

PO OCZYSZCZENIU ODZIEŻ należy wyszczotkować szczotką do ubrań, lekko zwilżoną w czystej, letniej wodzie, aby usunąć ewentualne resztki użytego środka czyszczącego. Po takich zabiegach powinna być lekko wilgotna, ale nie przemoczona! Powiesić ją do przesuszenia na wieszaku, w miejscu suchym i przewiewnym.

Jeśli na czyszczonej odzieży, tzw. ciężkiej, znajdziemy plamy, postarajmy się je usunąć, stosując środki podane w następnym rozdziale. Jeśli jednak jest ich dużo, a całość - bardzo brudna, nie wahajmy się oddać ubranie czy płaszcz do pralni chemicznej. Usługi pralnicze nie są u nas tak bardzo kosztowne, a chowając do szafy przybrudzone rzeczy, ryzykujemy, że zajmą się nimi mole.

ODZIEŻ Z TKANIN WEŁNIANYCH, TZW. LEKKĄ, pierze się w letniej wodzie, używając jej zarówno do prania, jak i do płukania. Zapobiega to sfilcowaniu. Prać należy wygniatając w rozgotowanym mydle, płatkach mydlanych, w Perle lub innym środku do prania wełny. Przed włożeniem sztuki odzieży - środek piorący dokładnie rozmieszać z wodą. Tkaniny te łatwo chłoną kolory, dlatego bądźmy ostrożni ze wspólnym praniem różnych sztuk odzieży.

PŁUKAĆ 3-4 KROTNIE wyciskając, ale nie wyżymając. Do ostatniego płukania dodać trochę octu (1 łyżka na 5l wody). Następnie wygnieść nadmiar wody i zawinąć sztukę odzieży w gruby ręcznik frotte, zmieniając go przynajmniej dwukrotnie, kiedy tylko będzie wilgotny. Prasować przez zaparzaczkę.

Do prania tkanin wełnianych, oprócz chemicznych preparatów, można używać również środków domowych:

TKANINY WEŁNIANE W KOLORZE NIEBIESKIM, GRANATOWYM I CZARNYM pierze się doskonale w soku ze świeżo utartych ziemniaków, lekko rozcieńczonym wodą. Do prania nie trzeba dodawać wówczas żadnych środków piorących! Płukać obficie w letniej wodzie, wsypując do ostatniego płukania trochę soli.

CZARNE TKANINY WEŁNIANE prać można w wywarze ze szpinaku lub liści bluszczu. 50g liści bluszczu gotować przez 20 min. w 1l wody, odcedzić, wystudzić i w letni wywar wkładać czarną tkaninę. Można też stosować mydlik (środek do prania wełny wytwarzany kiedyś z mydlnicy lekarskiej) lub wywar z kasztanów.

JASNE WEŁNY można prać w otrębach pszennych. 1-2 garście otrąb zawiesić w muślinowym czy tetrowym woreczku na brzegu rondelka i zalać wrzącą wodą. Po przestudzeniu lekko ciepłą papką naciera się tkaninę i obficie płucze ciepłą wodą.

ODZIEŻ LEKKO WYBURZAŁA na słońcu dobrze jest płukać w wodzie deszczowej. Ożywia ona kolory tkanin wełnianych.

WYŚWIECONE MIEJSCA NA KOLANACH, ŁOKCIACH CZY SIEDZENIU można zlikwidować różnymi sposobami:

  • Potrzymać przez kilka minut nad naczyniem, w którym gotuje się woda, tak aby para przenikała tkaninę na wylot. Po ostygnięciu przeprasować przez zaparzaczkę.
  • Na wyświecone miejsca nałożyć pulpę ze świeżo utartych ziemniaków (obranych ze skórki) i energicznie szczotkować.
  • Pod wyświecone miejsca i na nie położyć kawałki wilgotnego lnianego płótna. Pozostawić na 24 godz. Następnie prasować przez lnianą szmatkę.
  • Zaparzaczką zwilżoną w roztworze półtorej szklanki octu w 2 szklankach wody przetrzeć wyświecone miejsca i prasować po lewej stronie przez tę samą zaparzaczkę.
  • Zwilżyć wywarem z suszonej mięty lub liści bluszczu z dodatkiem odrobiny amoniaku i prasować przez zaparzaczkę.


Pokrewne tematy: