Sprawdzone domowe sposoby

Ubrania z jedwabiu naturalnego

Niektóre gatunki jedwabiu naturalnego nasycone chemicznie, np. tafta, źle znoszą kontakt z wodą. Należy je więc prać wyłącznie w rozpuszczalniku benzynowym (benzyna ekstrakcyjna). Inne jedwabie, tzw. miękkie, w kontakcie z wodą tracą na wyglądzie i dlatego i też lepiej prać chemicznie. Poniżej można przeczytać jak się powinno prać jedwab.

JEDWAB NATURALNY SUROWY doskonale pierze się w mocnym roztworze mydła lub płatków w prawie zimnej wodzie. Płucze się go czterokrotnie: trzy razy - w czystej wodzie, nie wyżymając, tylko lekko wygniatając, czwarty raz - do płukania dodając kawałek cukru i sok z 1 cytryny na 1l wody lub trochę kwasku cytrynowego. Przywróci to jedwabiom apreturę i połysk. Jeśli zależy nam na mocniejszym usztywnieniu tkaniny, zwiększamy ilość cukru - do 2 łyżek na 1l wody. Grube jedwabie, których nie potrzeba usztywniać, można płukać w wodzie z dodatkiem soli. Po wygnieceniu i odciśnięciu zawijamy jedwabną odzież w 3 lub 4 grube ręczniki frotte. Po 1 godz. lekko wilgotną prasujemy ciepłym żelazkiem po lewej stronie. Nie wolno suszyć jedwabiu na słońcu !

ODZIEŻ Z BIAŁEGO JEDWABIU przysparza najwięcej kłopotu, gdyż ma skłonność do żółknięcia. Aby temu zapobiec, należy ją przed praniem zanurzyć na 1 godz. w surowym mleku. Piorąc w sposób wyżej podany, dodać do ostatniego płukania trochę octu (nie cytryny) w proporcji: 1 łyżka stołowa na 1l wody.

JEDWAB JUŻ POŻÓŁKŁY pierzemy w płatkach mydlanych (1 czubata łyżka na 1l wody), płuczemy, a następnie zanurzamy na kilka minut w mieszaninie wody i 12%-owej wody utlenionej (w proporcji 4:1) z dodatkiem kilku kropel amoniaku, dodanego w ostatniej chwili przed włożeniem odzieży. Suszyć i prasować jak inne jedwabie.

JEDWAB Z POŁYSKIEM, np. satin, pierze się jak inne jedwabie, ale do ostatniego płukania dodaje się więcej octu i cukru (1 szklanka octu i 1 łyżka stołowa cukru na 1l wody). Suszyć go należy w ręcznikach frotte i prasować lekko wilgotny po lewej stronie. Przy praniu ciemnego jedwabiu do płukania dodaje się trochę soli, zamiast octu i cukru.

JEDWABNE SZALIKI I CHUSTECZKI należy prać każdą sztukę osobno, aby uniknąć zabarwienia. Przygotować letnią wodę z dodatkiem płatków mydlanych, zanurzyć apaszkę i natychmiast prać, lekko wyciskając. Do ostatniego płukania dodać 2-3 kawałki cukru. Można również prać je w wywarze z otrąb pszennych. Dużą garść otrąb gotować kilka minut w 1l wody, przecedzić przez gazę, ostudzić i w letni wywar wkładać wyroby. Wygniatać i płukać według podanych wyżej przepisów. W otrębach nie należy prać chusteczek ani szalików z białego jedwabiu.

CHUSTECZKI SZYFONOWE, które po dłuższym używaniu straciły apreturę, usztywnia się płucząc w wodzie z dodatkiem 2 łyżek cukru. Upraną i wypłukaną chusteczkę wkładamy do zimnego roztworu cukru, lekko wygniatamy i zawijamy w ręcznik frotte. Prasujemy, gdy jest jeszcze wilgotna. Jeśli zauważymy, że kolory na apaszce "puszczają", natychmiast płuczemy ją dwu-trzykrotnie w zimnej wodzie, do ostatniego płukania dodając sporo octu. Wygniatamy w ręczniku frotte i prasujemy.


Pokrewne tematy: