Sprawdzone domowe sposoby

Koronki i hafty

KORONKI Z BAWEŁNY CZY CIENKIEGO KORDONKU pierze się w ciepłej, mydlanej wodzie. Nie wolno ich trzeć ani wykręcać, a tylko (ponieważ są bardzo delikatne) lekko wygniatać. Następnie obficie płukać w ciepłej wodzie. Suszyć rozłożone na ręczniku, nadając im pożądany kształt. Prasować jeszcze wilgotne, ułożone na czystej ściereczce i przykryte drugą ściereczką, najlepiej z czystego lnu. Koronki można również prać w wodzie, w której gotował się makaron. Namoczyć je w niej na całą noc, a rano lekko namydlić toaletowym mydłem i płukać w czystej letniej wodzie z dodatkiem octu. Dla usztywnienia można wypłukać w wodzie, w której gotował się ryż. Prasować jak poprzednio.

STARE KORONKI z cienkiej bawełnianej nici, delikatne i wartościowe, ale bardzo brudne, powinno się zanurzyć na kilka godzin w oleju wazelinowym. Następnie gotować na małym ogniu w wodzie z dodatkiem mydła toaletowego. Płukać kilkakrotnie w ciepłej wodzie, a na zakończenie w wodzie z gotowania ryżu.

CZARNYCH BAWEŁNIANYCH KORONEK I CZARNEGO TIULU nie pierze się w wodzie mydlanej, ale zanurza i lekko wygniata w czarnej, dobrze osłodzonej kawie (może być zbożowa). Prasuje jeszcze wilgotne, układając między dwiema lnianymi szmatkami. Nie tylko się upiorą, ale i odzyskają pierwotną apreturę.

KORONKI I SERWETKI Z GRUBEGO KORDONKU robione szydełkiem - dośc rzadkim ściegiem, pierze się w ciepłej, mydlanej wodzie. Do ostatniego płukania dodaje się 3 kawałki cukru na 2 szklanki wody lub płucze w wodzie, w której gotował się ryż.

BLUZKI HAFTOWANE BIAŁYM HAFTEM: jeśli tkanina jest delikatna (batyst, markizeta), dobrze przyfastrygować po obu jej stronach (tam, gdzie są hafty) cienkie, białe chusteczki. Piorąc w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych pocieramy pianą poprzez chusteczki. Płuczemy obficie, bez wykręcania. Suszyć bluzeczki rozłożone płasko, rozpięte szpileczkami (nierdzewnymi!), aby się hafty nie ściągnęły. Do prasowania - złożyć kilka razy gruby, miękki koc i prasować hafty poprzez chusteczki, uważając, aby się nie spłaszczyły. Na zakończenie odpruć chusteczki.

HAFTY KOLOROWE: jak się pierze hafty ? - na poczatek, trzeba je zanurzyć na 10 min. w wodzie z dodatkiem 2 łyżek terpentyny. Lekko wygnieść, płukać w letniej wodzie, suszyć i prasować - jak hafty białe. Stosować chusteczki - jak przy haftach białych.

HAFTY ZŁOTĄ NITKĄ posmarować papką ze sproszkowanego mydła, rozrobionego małą ilością wody. Poczekać do wyschnięcia i strzepnąć mydlany preszek lub bardzo delikatnie oczyścić miękką, starą szczotką do zębów, uważając, aby nie uszkodzić haftu. Można też czyścić je miękiszem chleba lub szczoteczką maczaną w denaturacie, zmieszanym z amoniakiem i eterem w proporcjach 1:1:1.


Pokrewne tematy: