Sprawdzone domowe sposoby

Pranie bielizny elastycznej

PASY I STANICZKI można prać wyłącznie w rozgotowanym mydle lub płatkach mydlanych i w letniej wodzie, gdyż detergenty uszkadzają gumę. Do ostatniego, płukania dodać kilka kropel amoniaku. Nie wyżymać. Odciskać w ręczniku frotte, lekko przeschnięte układać na czystej ściereczce, w miejscu, gdzie nie dociera słońce.

BIAŁE PASY I STANICZKI już po kilku praniach tracą biel i stają się szarawe. Ponieważ nie można przywrócić im bieli, raczej zdecydujmy się na zabarwienie na kolor herbacianej róży. W tym celu gotujemy przez 5 min. 1 łyżeczkę suchej herbaty w 2 szklankach wody i w przestudzony wywar wkładamy na 30 min. pas czy staniczek, ciągle go obracając. Można też stosować gotowe barwniki do barwienia na zimno.

POŃCZOCHY LECZNICZE (PRZECIWŻYLAKOWE) najlepiej prać w wywarze otrąb pszennych. 3 duże garście otrąb ugotować w 3l wody, przecedzić przez gazę, ostudzić i w letni wywar włożyć pończochy. Lekko wyciskać bardziej przybrudzone miejsca. Płukać obficie w letniej wodzie, zawinąć w ręcznik frotte, odcisnąć i rozłożyć do suszenia na czystej ściereczce, nadając im pierwotny kształt.


Pokrewne tematy: