Sprawdzone domowe sposoby

Ubrania z tkanin sztucznych i syntetycznych

Jeśli na metce nie ma szczegółowych zaleceń jak prać ubrania z włókien sztucznych, przyjmujemy, że tkanin z włókien syntetycznych nie pierze się w wodzie o temperaturze wyższej niż 35-40°C. Nie oszczędza się wody, nie wykręca i nie wyżyma wyrobów. Muszą one swobodnie pływać w kąpieli piorącej, aby nie powstawały zagniecenia. Do prania używamy wszelkich gotowych preparatów piorących dostępnych w handlu. Wyjmujemy odzież nie odciśniętą i zawieszamy na wieszaku nad wanną, aby odciekła. Używamy przy tym tylko wieszaków plastykowych, a unikamy drewnianych, politurowanych. Męskie koszule, damskie bluzeczki i suknie suszymy zapięte na wszystkie guziki. Na ogół tkaniny z włókien sztucznych nie wymagają prasowania, lecz tylko lekkich poprawek.

TKANINY Z JEDWABIU OCTANOWEGO pierze się w płatkach lub detergentach. Wymagają one obfitego płukania i zawsze interwencji żelazka.

NYLONY I STYLONY pierze się w ciepłym, intensywnym roztworze płatków mydlanych lub delikatnych detergentów. Nie wolno ich gotować ani używać wybielaczy. Jeśli trzeba prasować, to żelazkiem ledwie ciepłym (nastawionym na nylon).

ELANĘ I TERGAL pierze się jak wełnę. Nie wolno ich wykręcać. Trzeba też uważać na zagniecenia. Wieszać odzież zupełnie mokrą nad wanną, do odcieknięcia. Jeśli wymaga prasowania, to koniecznie przez zaparzaczkę.

ANILANA I ORLON: te same zasady co przy praniu elany i wełny. Silnie zabrudzone miejsca na męskich koszulach, bluzkach, sukienkach (kołnierz, mankiety) dobrze jest na 30 min. przed praniem natrzeć szamponem do mycia włosów, ażeby szybciej "puszczał" brud.


Pokrewne tematy: