Sprawdzone domowe sposoby

Pranie dzianin

Jeśli na metce swetra czy sukienki zaznaczone jest, że wolno te wyroby prać maszynowo, korzystajmy z tej okazji. Oszczędzając czas i ręce włóżmy je do pralki, schowane w nylonowej siateczce i odwrócone na lewą stronę. Nie zapomnijmy przy tym o wyłączeniu wirówki!

MECHACENIE - to poważna wada wielu gatunków wełny (czystej, żywej czy sztucznej). Niektórzy stosują w takiej sytuacji "golenie" elektryczną golarką. Nie zawsze jest to jednak skuteczne. Ale istnieje inny, prosty sposób: ostrą szczotkę do ubrań włożyć w starą, nylonową pończochę (czy rajstopy) i czyścić nią rozłożoną płasko dzianinę, często zmieniając położenie szczotki w pończosze, na której osiadają zebrane "kulki".

OŻYWIANIE KOLORÓW WEŁNIANEJ DZIANINY jest możliwe pod warunkiem, że odzież wypłowiała równo (bez plam). Lekko wyburzały i przyszarzały sweter wkłada się na 10 min. do zimnej wody z sodą oczyszczaną (1 łyżka na 1l wody).

BIAŁE SWETRY LEKKO POŻÓŁKŁE wkłada się do wody z dodatkiem 12%-owej wody utlenionej (1 łyżka wody utlenionej na 1l wody).

DZIANINA SFILCOWANA zdarza się niestety często. Powody mogą być różne: albo ubrania były prane w zbyt ciepłej wodzie, albo, niestety, zostało włączone w pralce wirowanie.

Jest jednak kilka sposobów "odfilcowania" dzianiny:

  • Przygotować 5l ciepłej wody, dodać półtorej łyżki sody oczyszczanej, 1 łyżkę spirytusu denaturowanego i 1 łyżkę terpentyny. Wystudzić i w letni roztwór włożyć sfilcowany sweter, lekko go wygniatając. Pozostawić na 40-60 min. Odcisnąć w ręczniku frotte, rozciągnąć, ułożyć na płask, nadając formę pierwotną i suszyć z dala od źródła ciepła.
  • Uprać w letniej wodzie, w której przez noc moczyła się, a następnie gotowała, sucha fasola. Im wywar jest bardziej esencjonalny, tym lepszy będzie skutek, ale pamiętajmy o wystudzeniu wywaru. Płukać kilkakrotnie, do ostatniego płukania dodając trochę gliceryny. Odcisnąć w ręczniku frotte, rozciągnąć i suszyć sweter rozłożony płasko.
  • Zagrzać 5l wody, dodać 250g dobrego mydła toaletowego. Kiedy mydło się rozpuści, zdjąć z ognia, dodać 15g terpentyny, wymieszać i wystudzić. Przed włożeniem swetra dodać jeszcze 15g amoniaku i dobrze zamieszać. Swetry trzymać w letniej kąpieli przez 5-10 min., lekko je wygniatając. Wyjąć i powtórnie włożyć na następne 5-10 min. Czynność tę można powtórzyć 3-4 razy. Wypłukać w kilku wodach, odcisnąć w ręczniku frotte, rozciągnąć i ułożyć do suszenia.
  • Lekko sfilcowany sweter wyprany i wypłukany zalać 1/2 szklanki zimnego mleka i pozostawić na 30 min. Odcisnąć w ręczniku, rozciągnąć i suszyć.
Uprzedzam jednak, że żaden z podanych wyżej sposobów nie jest cudowny. Żaden nie uratuje dzianiny, która po praniu stała się kawałkiem filcu, nadającym się najwyżej na ciepłe wkładki do zimowych butów.

KAFTANIKI I SPIOSZKI DZIECIĘCE Z DZIANINY BAWEŁNIANEJ pierze się doskonale w ciepłej wodzie pozostałej po gotowaniu makaronu. Płucze się je w letniej wodzie z dodatkiem 2 surowych, utartych ziemniaków. Oczywiście nie zastępuje to gotowania.

BAWEŁNIANE KOSZULKI, tak chętnie noszone przez młodzież, pierzemy w wodzie, w której przez noc moczyła się fasola, groch czy soczewica. Wodę należy doprowadzić do wrzenia i zalać nią koszulki, sprane uprzednio mydłem toaletowym. Po kilku godzinach obficie spłukać i wysuszyć.


Pokrewne tematy: