Sprawdzone domowe sposoby

Pchły - zwalczanie

Pchły żyją i rozmnażają się przede wszystkim w miejscach brudnych, zakurzonych, rzadko sprzątanych. Larwy pcheł spotykamy najczęściej w szparach między deskami czy klepką podłogi, na strychach lub w innych schowkach starych domów.

Jak pozbyć się pcheł ? Jeśli pchły żyją w szparach podłogi z desek, czyścimy ją starannie odkurzaczem (specjalnie długo trzymając wylot nad szparami) lub zamiatamy, a następnie szorujemy ostrą szczotką, używając gorącej wody z dodatkiem chlorku. Po wyschnięciu wcieramy terpentynę (w szpary można ją nawet wlewać), a następnie pastę do podłogi. Można też spryskać podłogę jakimś preparatem na pchły (np. ASCYP 10 WP jest skuteczny aż przez 3 miesiące), ale tylko pod jednym warunkiem: że w domu nie ma raczkujących niemowląt, psów ani kotów!

Jeśli podłogi nie można myć, listwy i szpary po odkurzeniu wysmarujemy (za pomocą pędzla) czystym amoniakiem, nasypując w szpary sproszkowaną naftalinę. Materace, kołdry i poduszki trzeba codziennie wietrzyć i trzepać. Tak jak przy tępieniu pluskiew, ważna jest regularność, z jaką stosujemy wszystkie te środki i zabiegi. Pamiętajmy, że nie wolno spryskiwać pościeli żadnym trującym preparatem !

Pchły nie lubią zapachu płatków róży, dzikiej mięty i liści paproci. Można więc materac posypać sproszkowaną miętą lub kłaść świeże liście paproci (zabezpieczając przed zabrudzeniem). Płatki, które opadły z róż, nie przesuszone ustawiać na spodeczkach wokół posłania, wysuszone kłaść bezpośrednio na materacu.

Nasi domowi ulubieńcy często niestety padają ofiarą aktywności pcheł i często to właśnie psy i koty przynoszą do naszych mieszkań pchły lub kleszcze. Należy kupić sobie w sklepie zoologicznym jeden z preparatów na pchły i "potraktować" nim naszych czworonożnych domowników.


Pokrewne tematy:


Kategorie: