Sprawdzone domowe sposoby

Spuszczel - szkodnik drewna

Spuszczel to w Europie najgroźniejszy szkodnik budowli drewnianych, słupów telefonicznych, trakcji elektrycznej, mebli ogrodowych, drewnianych ogrodzeń, pali mostowych i portowych. Atakuje drewno wyłacznie drzew iglastych i rozwija się w nim, niszcząc szczególnie konstrukcje górnych, bardziej nasłonecznionych części budynków.

Chrząszcz ten ma długość około 8-20 mm, spłaszczone ciało o barwie smolistoczarnej do brunatnej oraz głowę pokrytą delikatnymi włoskami szarego koloru.

Występuje w całej Europie. Wybiera miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione, czyli strychy, dachy i południowe ściany budynków.

Dorosłe owady wylatują z drewna od połowy czerwca do połowy sierpnia w najcieplejszych porach dnia (godziny południowe i popołudniowe). W budynkach ogrzewanych wylatują przez cały rok.

Jaja tego chrząszcza są podłużne, żółtawe o długości 1,5-2 mm składane partiami w szparach drewna na głębokości 2-3 cm. Samica składa ich od 200 do 400 sztuk w ciągu całego swojego życia. Czas ich rozwoju zależy od temperatury oraz wilgotności i trwa zwykle 10-20 dni. Bezpośrednio po wylęgu larwy (białego koloru) zaczynają się wgryzać w drewno, drążąc w nim chodniki szerokości mniej więcej 1 mm. Jeżeli jaja były płytko złożone, to chodniki drążone przez larwy przebiegają tuż pod powierzchnią drewna i z zewnątrz widoczne są w postaci nieco jaśniejszych smug na fakturze drewna. Szerokość chodników drążonych przez larwy zmienia się wraz z ich dojrzewaniem i dochodzi do około 6 mm. Przekrój chodnika ma na całej długości kształt dość mocno spłaszczonego owalu, a korytarze są niemal w całości szczelnie wypełnione mączką drzewną i odchodami. Larwa drąży chodniki żywiąc się w ten sposób drewnem ale także w celu utworzenia tzw. kolebki poczwarkowej. Odgłos towarzyszący żerowaniu jest wyraźnie słyszalny (szczególnie w przypadku larw w późniejszym stadium rozwoju).

Przy silnym opanowaniu drewna przez te szkodniki chodniki tworzą gęsty labirynt istotnie obniżając wytrzymałość mechaniczną elementu drewnianego. Stadium larwalne trwa przeciętnie 4-5 lat. Wyrośnięta larwa przechodzi z głębi drewna tuż pod jego powierzchnię, co ułatwia późniejsze wyjście chrząszcza. Przygotowuje tu kolebkę poczwarkową wyłożoną wiórkami. Larwa może przepoczwarczyć się również głębiej w drewnie. Przepoczwarzenie odbywa się wiosną, pod koniec kwietnia i w maju. Poczwarka ma ciało białe i silnie spłaszczone, całkiem przypominające dorosłego owada. Chrząszcz opuszcza drewno w okresie 4-7 dni po wyjściu z poczwarki. Dorosły owad żyje krótko. Zwykle nie przekracza 14 dni. Samica ginie zaraz po złożeniu jaj.

Metody zwalczania spuszczeli są identyczne jak w przypadku kołatków.Pokrewne tematy: