Sprawdzone domowe sposoby

Zwalczanie gryzoni

ZWALCZANIE GRYZONI

Zanim omówimy metody zwalczania gryzoni warto zwrócić uwagę na fakt, że w tej walce mamy sprzymierzeńców. Są to naturalni wrogowie gryzoni, dziko żyjące: lisy, kuny, łasice, węże, drapieżne ptaki, a także zwierzęta udomowione czyli przede wszystkim koty i w mniejszym stopniu psy (np. foksteriery czy teriery ostrowłose).

Najmniej popularną metodą zwalczania gryzoni jest polowanie. Przeprowadza się je głownie w przypadku większych gryzoni (szczury, karczowniki). Teren na którym mają swoje nory ogradza się gęstą siatką a następnie wypłasza sie gryzonie z nor przy pomocy gazu lub wody. Uciekające szkodniki zabija sie kijami lub czasem strzela się do nich z broni śrutowej.

Jedną z najstarszych metod odłowu gryzoni (głównie w ogrodach) jest kopanie tzw. rowków chwytnych. Są to po prostu wykopane do głębokości 20-30cm i szerokości do 20 cm, rowki w ziemi, biegnące najczęściej wzdłuż ogrodzenia albo granicy działki. Co kilka metrów należy wykopać głębokie studzienki (można wykorzystać np rury PCV odpowiedniej szerokości tak aby gryzonie nie mogły się wspiąć po ściankach studzienki), do których będą wpadać gryzonie. W rowkach lub studzienkach można umieścić trutkę.

Najtańszym i najpewniejszym sposobem zwalczania gryzoni jest stosowanie pułapek. Konieczne są jednak cierpliwość i wprawa, decydujące o powodzeniu zwalczania. Nie każda pułapka daje zadowalające wyniki. Pułapek, do których pomimo wielokrotnego nastawiania nie udaje się złowić szkodnika, nie należy zastępować innymi, gdy nie obserwuje się w ich pobliżu wyraźnych śladów szkodliwego gryzonia. Jest wiele rodzajów pułapek na szczury i inne gryzonie i będą one omówione dokładniej w innym miejscu (patrz link na dole strony).

Ostatnią metodą walki z gryzoniami są metody chemiczne, czyli zwalczanie przy pomocy różnego środków gryzoniobójczych w postaci trutek i czy trujących gazów. Deratyzację przy ich pomocy możemy wykonać sami ale jednak bezpieczniej będzie, gdy to zadanie zlecimy wyspecjalizowanej firmie, zajmującej się odszczurzaniem.

JAK ZABEZPIECZYĆ MIESZKANIA PRZED GRYZONIAMI ?

Należy przede wszystkim sprawdzić i zastanowić się, czy są jakieś szpary, kanały, którymi gryzonie mogły by wtargnąć z zewnątrz do naszych domów. Mówimy tutaj o sprawdzeniu tzw. szczuroszczelności pomieszczeń. Nie zawsze jest to łatwe. Czasami, obserwujemy ślady bytności gryzoni (odchody, nadgryzione kable, uszkodzone pojemniki z żywnością, itp.) a pomimo usilnych starań nie potrafimy określić miejsca w którym szkodniki przedostają sie do wnętrza. Możemy wtedy rozsypać na podłodze talk, i po śladach łapek zorientujemy się w którym miejscu schodzą się ich ścieżki.

Znalezione szpary należy solidnie zabezpieczyć. Pamiętajmy o tym, że gryzonie potrafią przegryźć deski, płyty z tworzyw sztucznych, potrafią nawet wyskrobać dziury w zaprawie cementowej. Należy także zadbać o należyty stan higieniczny pomieszczeń, dbać o czystość i porządek. Żywność lub jej resztki nie powinny być łatwo dostępne dla gryzoni a odpady systematycznie usuwane. W przypadku budownictwa wielorodzinnego ważne jest aby wszyscy mieszkańcy i zarządcy budynków w jednym czasie podjęli kroki związane z uszczelnieniem pomieszczeń a także skoordynowali czas wykładania trutek.


Pokrewne tematy:


Kategorie: