Sprawdzone domowe sposoby

Zwalczanie os i szerszeni

Zwykle od początku sierpnia przeżywamy inwazję os na nasze mieszkania. Obsiadają surowe owoce, dobierają się do słoików z przetworami, atakują cukierniczki i wszelkie słodycze. Mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. W tym czasie nie należy więc chodzić boso po trawie, siedzieć pod owocowym drzewem, a podnosząc z ziemi spadły owoc - bacznie go obejrzeć.

Jak zwalczać osy w mieszkaniu ? Czy są jakieś domowe sposoby na osy ? Oczywiście ! W kuchni można postawić na oknie głęboki talerz, nalać wody po wręby wgłębienia, wlać 1 łyżkę formaliny i wsypać jedną czubatą łyżkę cukru. Zabezpieczyć, aby do talerza nie dosięgało małe dziecko ! W oknach, dobrze jest założyć moskitiery. Osy można też wybić łapką na muchy, zachowując środki ostrożności.

Na rynku są dostępne skuteczne preparaty przeciw osom i innym owadom. Stosuje się je często do opryskiwania futryn okien i drzwi balkonowych, aby stworzyć barierę, grodzącą osom drogę do wnętrza mieszkania. Kiedy osa użądli, przyłożyć na bolące miejsce plasterek świeżej cebuli lub przekrajany ząbek czosnku. Tę samą zasadę stosujemy przy użądleniu przez pszczoły, po usunięciu żądła. Pojawiającą sie zawsze w takich wypadkach opuchliznę najlepiej posmarować tzw. kwaśną wodą (rozpuszczony w wodzie Altacet) lub żelem Altacet. Są również w sprzedaży bardzo dobre preparaty (np. Fenistil Gel), które łagodzą skutki bolesnego użądlenia. Pamiętajmy jednak, że są osoby, uczulone na jad owadów. Dla nich ukąszenie osy czy pszczoły może okazać się bardzo niebezpieczne dlatego, w przypadku takich osób, należy się udać do lekarza.

Usuwanie gniazd szerszeni lub os najlepiej pozostawić fachowcom. Straż pożarna nieodpłatnie usunie nam gniazdo z szerszeniami czy osami. Mają oni odpowiedni sprzęt ochronny, drabiny czy podnośniki. Gdyby jednak z jakichś powodów nie można było wezwać strażaków można próbować samemu. Jest to jednak bardzo niebezpieczne ! Należy koniecznie zabezpieczyć się przed ukąszeniami. Nawet kawałek skóry nie może pozostać odkryty. Pamiętajmy, że żądło szerszenia jest długie i może przebić bez problemu ubranie. Dlatego najlepiej ubrać kilka warstw, jakieś grube kurtki, spodnie. Na rękach obowiązkowo rękawiczki z grubej skóry. Na głowie koniecznie siatka pszczelarska i kapelusz. Można porozmawiać z jakimś pszczelarzem - oni mają doświadczenie. W sklepach jest dostępny specjalny spray na osy i szerszenie. Jest to dość duży pojemnik pod ciśnieniem z substancją trującą. Strumień gazu jest wyrzucany z dużą siłą tak aby można było opylić gniazdo z odległości nawet 3-4 metrów. Oprysk należy wykonać wieczorem, kiedy prawie wszystkie owady są w gnieździe. Opryskuje się to gniazdo przez kilka sekund po czym należy sie jak najszybciej oddalić. Trucizna działa na owady które zostały bezpośrednio spryskane jak również (nieco wolniej) poprzez kontakt owadów z opryskanym gniazdem. Nie wolno wdychać preparatu ! Koniecznie należy zapoznać się z instrukcją obsługi !Pokrewne tematy: