Sprawdzone domowe sposoby

Gryzki - szkodniki księgozbiorów

Gryzki (łac. nazwa Psocoptera), są to niewielkie owady (długość 0,7-2,5 mm). Mają miękkie ciało, białe, kremowe lub jasnobrązowe. Ich głowa jest wyraźna, stosunkowo duża, o długich czułkach. U niektórych gatunków występują dwie pary błoniastych skrzydeł, u innych mogą być całkowicie zredukowane.

Gryzki, w przyrodzie żyją na drzewach i krzewach. Często duże grupy gryzków gromadzą się na spodnich stronach liści. Jeśli chodzi o ludzkie domostwa to najchętniej przebywają w pomieszczeniach, gdzie jest wilgoć, np. w nowo wybudowanych domach, wilgotnych, nie ogrzewanych piwnicach, na strychach i w magazynach. Lubią stare zielniki lub książki, w których na kleju i niciach w warunkach podwyższonej wilgotności zwykle rozwijają się pleśnie.

Gryzki są roślinożerne. W przyrodzie odżywiają się porostami, grzybami, gnijącymi resztkami roślin. W warunkach domowych - grzybami pleśniowymi, rozwijającymi się na wilgotnych ścianach, starych i zakurzonych książkach, tapetach, skórach. Gryzki nie rozwijają się, gdy wilgotność powietrza jest niższa niż 55%. Nie są jakoś bardzo szkodliwe. Wyrządzają głównie szkody w księgozbiorach, kolekcjach roślin i owadów, ale tylko, gdy uległy one zawilgoceniu.

Jak pozbyć się gryzków ? Przede wszystkim, należy osuszyć mieszkanie i pomieszczenia gospodarcze, a gryzki same się wyniosą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości albo chcemy szybkich efektów należy je zwalczać poprzez wywieszenie (szczególnie w księgozbiorach i zielnikach) pasków lub płytkek z insektycydem fumigującym (patrz zwalczanie moli) w ilości dostosowanej do wielkości pomieszczenia.


Pokrewne tematy: