Sprawdzone domowe sposoby

Skorek (szczypawica)

Skorek (popularnie nazywany szczypawicą lub szczypawką) ma wydłużone, lekko spłaszczone ciało o długości 1-1,5 cm. Jest rudawobrunatny, brzegi przedplecza ma jasne, nogi brudnożółte oraz gryzące narządy gębowe. Skrzydła przednie skorka są krótkie i twarde bez użyłkowania, tylne - rzadko używane do latania - delikatne, błoniaste, wachlarzykowato i poprzecznie złożone. Charakterystycznym elementem budowy tego owada są umieszczone na końcu odwłoka cęgi (szczypce). Po ich kształcie można rozpoznać gatunek i płeć. Mimo, że wyglądają groźnie (szczególnie dla dzieci), nie są jednak dla ludzi niebezpieczne - skorki mogą nimi najwyżej uszczypnąć. Nie jest to jednak jakieś szczególnie mocne uszczypnięcie.

Skorek, w środowisku naturalnym, żyje w miejscach wilgotnych: pod kamieniami, w opadłym listowiu, w szparach kory drzew, a także w podpiwniczeniach budynków, zwłaszcza drewnianych, skąd wchodzą do mieszkań w poszukiwaniu pożywienia. Skorki mogą się również przedostać przez otwarte okna i drzwi. Bardzo często wnosimy je do domu wraz z suszoną w ogrodzie lub na balkonie bielizną (przyciąga je wilgoć tkanin) bądź też z wietrzoną w oknie pościelą. Należy więc zdejmowaną bieliznę starannie przejrzeć. Skorki znajdujemy niekiedy w pozostawionej na wierzchu żywności (zwłaszcza w resztkach mięsa i ryb) oraz w zbyt długo składowanych odpadkach kuchennych.

Skorki przechodzą przeobrażenie niezupełne. Samica składa jaja w ziemi (często pod kamieniami lub w miejscach, w których właśnie żyje) i opiekuje się nimi do czasu wylęgnięcia się larw. Rozwój larw trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W środowisku naturalnym skorki odżywiają się delikatnymi częściami roślin, resztkami padłych zwierząt, a także jajami i larwami innych owadów.

W ogrodach i sadach mogą wyrządzać poważne szkody, ogryzając i wyjadając pręciki i słupki kwiatów hodowlanych oraz uszkadzając ziarna zbóż. W pomieszczeniach mieszkalnych zanieczyszczają żywność odchodami.

Zwalczanie skorków polega przede wszystkim na znalezieniu i usunięciu dróg wchodzenia owadów do mieszkań. Pojedyncze szczypawice można zniszczyć mechanicznie, a jeśli jest ich dużo, należy opryskać parapety okienne i progi drzwi preparatem owadobójczym o działaniu kontaktowym, tworząc w ten sposób barierę ochronną.

Zdaża się także (chociaż ma to miejsce bardzo rzadko) że szczypica wejdzie śpiącemu człowiekowi do ucha. Skorka jest ciężko stamtąd wyciągnąc - jest mistrzem w chowaniu się we wszelkie możliwe szparki. Najlepszą metodą jest wtedy przepłukanie ucha lekko ciepłą, przegotowaną wodą. Najlepiej zrobić to przy pomocy gumowej gruszki irygacyjnej. Przy okazji usuniemy z ucha odchody, które skorek mógł pozostawić. W przypadku małych dzieci najlepiej udać się do laryngologa.


Pokrewne tematy: