Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam z rdzy

Tkaniny bieliźniane białe z bawełny i lnu

  • Spłukiwać ciepłą wodą z dodatkiem paru kropel 10%-wego kwasu szczawiowego. Obficie płukać czystą wodą.
  • Zwilżyć plamę mieszaniną 3 łyżek 12%-wej wody utlenionej z 4 łyżkami wody i 5 łyżkami amoniaku. Dobrze skłócić i tamponować szmatką zmoczoną wodą z dodatkiem 5%-wego roztworu boraksu. Normalnie uprać.
  • Zwilżyć mieszaniną roztworu kwasu szczawiowego i octowego w równych ilościach i pocierać czystym, gładkim kawałkiem żelaza. Płukać.
  • Zwilżyć splamione miejsca 10%-wym roztworem kwasku cytrynowego, posmarować dobrym mydłem toaletowym i parokrotnie przeprasować gorącym żelazkiem.
  • Zamoczyć w stężonym roztworze kwasu mlekowego z dodatkiem niewielkiej ilości wody i natychmiast przeprasować mocno rozgrzanym żelazkiem. Powtórnie zwilżyć, przeprasować i powtarzać te czynności, aż plamy staną się zupełnie jasne. Wtedy uprać w ciepłej wodzie z mydłem.

Tkaniny kolorowe
Przygotować 5%-wy roztwór fluorku potasowego z dodatkiem paru kropel kwasu octowego. Watę nawinąć na zapałkę, maczać w roztworze i dotykać wyłącznie splamionego miejsca, uważając, aby nie pomoczyć czystej tkaniny. Natychmiast płukać.

Tkaniny wełniane i jedwabne
Dotykać ostrożnie watką nawiniętą na zapałkę i zwilżoną mieszaniną roztworu chlorku cyny i 1 kropli 5%-wego kwasu solnego. Natychmiast spłukać. Uważać, aby nie zaplamić tkaniny wokół plamy.

Nylon, stylon
Raczej nie ryzykować, najlepiej oddać do pralni chemicznej.


Pokrewne tematy: