Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam różnych

Plamy z błota
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy tkaninę dokładnie wysuszyć i wyszczotkować. Jeśli ślady pozostaną, należy je oczyścić, biorąc pod uwagę że błoto miejskie jest na ogół zasadowe, a wiejskie - kwaśne. Plamy z błota miejskiego usuwamy tamponem zwilżonym wodą z octem i przemywamy wodą utlenioną. Po wypłukaniu wysuszyć i przeprasować przez zaparzaczkę. Plamy z błota wiejskiego - czyścimy wodą z dodatkiem amoniaku, przemywamy wodą utlenioną i płuczemy. Po wysuszeniu - przeprasować.

Błoto na dywanie
Do 1 litra letniej wody dodać 2 łyżki octu, skłócić i zwilżyć plamy tą mieszaniną za pomocą szmatki. Kiedy znikną, przetrzeć czystą wodą lub miękiszem białego chleba.

Błoto na płaszczu nieprzemakalnym
Zmywamy wodą z octem (w równych ilościach).

Plamy z wapna na różnych tkaninach
Przeciera się roztworem kwasku cytrynowego i obficie spłukuje. Trzeba działać szybko, bo wapno przegryza włókna i niszczy barwniki. Jeśli na powierzchni utworzyła się sucha skorupka, najpierw ją rozkruszamy za pomocą ostrej szczotki do paznokci, a następnie czyścimy wodą z octem.

Plamy z jodyny na jedwabiu i wełnie
Przecierać watą zmoczoną czystym spirytusem lub amoniakiem, zmieniając często watkę. Nie stosować do tkanin z włókien sztucznych. Przy tkaninach kolorowych zrobić próbkę.

Świerze plamy z jodyny na tkaninach
Przepłukać ciepłym mlekiem lub wodą pozostałą po ugotowanej suchej fasoli lub położyć papkę z mąki ziemniaczanej i wody.

Plamy z potraw mącznych
Niektóre dają się łatwo usunąć letnią wodą z mydłem, inne wymagają czystego spirytusu. Trzeba, niestety, zrobić próbę.

Plamy z likierów i słodkich nalewek
Zmywa się wodą z dodatkiem amoniaku lub czystym amoniakiem 3%-wym.

Plamy z sadzy
Usuwa się terpentyną, spiera w ciepłej, mydlanej wodzie i obficie płucze. Na oporne plamy nakłada się mieszaninę surowego żółtka i terpentyny (w równych ilościach), a następnie spiera mydlaną wodą i spłukuje. Uwaga na tkaniny z włókien octanowych.

Plamy z wymiotów, wymiociny
Czyścimy rozcieńczonym roztworem amoniaku i spieramy ciepłą wodą. Nie stosować do tkanin z włókien octanowych.


Pokrewne tematy: