Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam z kawy

Tkaniny bawełniane
Natychmiast po splamieniu przetrzeć plamę tamponem zwilżonym ciepłą wodą i uprać. Jeśli plama jest duża i mocno zasiedziała, a tkanina - biała lub bardzo jasna - wypróbować wybielacz i natychmiast spłukać wodą.

Tkaniny białe, których nie wolno gotować (bawełna czy len z dodatkiem elany)
Pocierać tamponem zwilżonym w 5%-owej wodzie utlenionej.

Tkaniny kolorowe wełniane i jedwabne bardzo delikatne
Pokryć plamę mieszaniną surowego żółtka z odrobiną gliceryny lub wody. Po kilku minutach spłukać letnią wodą i wysuszyć między dwoma grubymi ręcznikami frotte. Można też użyć samej gliceryny i spłukać letnią wodą. Suszyć między dwoma ręcznikami frotte i prasować po lewej stronie przez ręcznik.

Tkaniny wełniane grube, okryciowe
Ciemne, mocne plamy zanurzyć na całą noc w wodzie z dodatkiem gliceryny (1 łyżka gliceryny na 1l wody). Rano przepłukać i wysuszyć. Można też przelewać przez plamę ciepłą wodę z mydłem i spłukać czystą wodą. Jeśli plama nie ustąpiła, zanurzyć ją w glicerynie. Gruby pędzel zanurzyć w spirytusie denaturowanym i pędzlować plamę. Przemyć obficie czystą wodą.

Dywan lub wykładzina dywanowa z czystej wełny
Świeżą plamę osuszyć bardzo dokładnie ligniną lub bibułą i tamponować (nie szorować ani pocierać!) mieszaniną spirytusu denaturowanego i octu (1:1) lub białego wytrawnego wina (zamiast octu).

Dywan lub wykładzina dywanowa ze sztucznego tworzywa
Zwilżyć plamę czystą, zimną wodą, tamponować czystą szmatką, często zmienianą. Nie trzeć. UWAGA: Woda nie może być twarda (wapienna).

Obicia meblowe z jedwabiu naturalnego
Lekko potrzeć surowym żółtkiem, zmieszanym z niewielką ilością ciepłej wody. Jeśli plama nie ustępuje, potrzeć tamponem zwilżonym spirytusem denaturowanym.

Obicia meblowe bawełniane
Nasycić plamę gliceryną, zmyć szmatką zwilżoną w letniej wodzie z dodatkiem boraksu (1 łyżeczka od kawy boraksu na 1 szklankę wody). Po 5-10 min. spłukać wodą.

Obicia meblowe ze sztucznego włókna
Zwilżyć tamponem zmoczonym w wodzie z dodatkiem odrobiny wybielacza lub detergentu i natychmiast płukać czystą wodą. Koniecznie zrobić próbkę.


Pokrewne tematy: