Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam z potu

Bielizna bawełniana biała
Zaraz po zdjęciu bielizny jeszcze świeże plamy uprać w letniej, mydlanej wodzie z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody).
Inny sposób na usuwanie plam z potu: Potrzymać przepocone miejsce nad naczyniem z wrzącą wodą, nachylając nisko nad wrzątkiem. Przenieść nad otwartą butelkę z amoniakiem, potrzymać chwilę i uprać w mydlanej wodzie.

Bielizna bawełniana kolorowa
Spierać wodą z dodatkiem octu lub amoniaku i uprać w mydlanej wodzie.

Bielizna nylonowa biała
Zmieszać 6 łyżek stołowych 15%-wej wody utlenionej z 1 łyżką amoniaku i tamponować plamę za pomocą bawełnianej szmatki. Płukać obficie.

Jedwab biały
Tampon z bawełnianej szmatki zmoczyć zimną wodą, wyżąć, zanurzyć w roztworze sody oczyszczanej i tamponować nim plamę. Wysuszyć.

Jedwab kolorowy
Sprać wodą mydlaną, a następnie wodą z dodatkiem amoniaku. Spłukać czystą wodą. Uwaga na tkaniny z włókien octanowych i polichlorku winylu.

Wełna jasna
Przemyć ciepłym 5%-wym roztworem amoniaku, następnie 10%-wym roztworem kwasu octowego i obficie spłukać wodą.

Wełna ciemna
2 szmatki zanurzyć w wodzie z dodatkiem amoniaku, wycisnąć, położyć pod plamę i na plamę i przeprasować gorącym żelazkiem. Plama nie zniknie całkowicie, ale będzie prawie niewidoczna i powinna ustąpić w najbliższym praniu.

Wełna gruba okryciowa
Rozpuścić 1 łyżeczkę soli kuchennej w 3 łyżkach denaturatu i dodać 3 łyżeczki amoniaku. Dobrze skłócić, zmoczyć tym kawałek miękkiej flanelki i pocierać przepocone miejsce. Można też po zdjęciu np. marynarki czy sukni w miejscach pod pachami przetrzeć mieszaniną 60 g czystego spirytusu 90°, 60g eteru i 20g amoniaku. Mieszaninę przechowywać w butelce szczelnie zamkniętej szklanym korkiem.

Tkaniny nie nadające się do prania w wodzie
Przecierać szmatką zwilżoną, wodą z dodatkiem octu, a następnie szmatką zwilżoną czystą wodą. Szybko osuszać, najlepiej suszarką do włosów.

Trykotaże z włókien naturalnych
Zanurzyć na 10 godz. w wodzie z dodatkiem octu. W ten sposób zlikwiduje się całkowicie przykry zapach, a jasne ślady będą stopniowo znikały w kolejnych praniach.


Pokrewne tematy: