Sprawdzone domowe sposoby

Mycie i konserwacja ścian i podłóg

Mimo okna, dobrego wywietrznika czy nawet wyciągu z okapem umieszczonego nad paleniskiem, na ścianach i suficie kuchni gromadzi się zawsze sporo lepkiego, tłustego kurzu. Jeśli ściany malowane są farbą emulsyjną czy pokryte glazurą - utrzymanie ich w czystości nie jest skomplikowane.

ŚCIANY POKRYTE FARBĄ KLEJOWĄ wymagają więcej zabiegów. Pisząc o odkurzaniu w pokoju, wspomniałam o sposobie prania szmatek, przeznaczonych do zbierania kurzu z sufitu; płukanie ich w wodzie z domieszką gliceryny ma również zastosowanie przy czyszczeniu ścian kuchennych malowanych farbą klejową.

ŚCIANY MALOWANE FARBĄ OLEJNĄ myje się gąbką zmoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Mycie rozpoczynamy od dołu, natomiast płukanie - od góry ściany. Lepki kurz łatwiej da się usunąć, jeśli do wody dodamy trochę grubej soli kuchennej. Po spłukaniu i osuszeniu dobrze jest przetrzeć ściany gąbką zwilżoną rzadkim krochmalem i pozostawić do wyschnięcia. W czasie następnych porządków przekonamy się, jak łatwo ustępuje ze ścian kurz zbierany razem z cienką warstwą krochmalu.

Jeśli cała kuchnia (łącznie z sufitem) pomalowana jest farbą emulsyjną, można wypróbować sobie interesującą metodę jej odświeżania. Otóż, zamykamy szczelnie okno, zakrywamy folią plastykową wywietrznik, na czterech palnikach kuchenki ustawiamy płaskie rondle z wodą, którą doprowadza się do wrzenia, zdejmuje pokrywki i ... wychodzi z kuchni, starannie zamykając drzwi. Para z gotującej się wody osiada na ścianach, suficie i lakierowanych szafkach (inne meble zostają usunięte), a kiedy gospodyni - uzbrojona w gąbkę na kiju, wiaderko i drabinkę - wkracza do kuchni, pozostaje jej jedynie wytarcie ścian do sucha. Podajemy tę metodę jako ciekawostkę.

ŚCIANY POKRYTE PŁYTKAMI GLAZURY (płytki fajansowe szkliwione) myje się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem sody oczyszczanej, rozpoczynając od dołu. Spłukuje się obficie również ciepłą wodą - tym razem rozpoczynając od góry. Następnie należy, wytrzeć ściany do sucha miękką flanelką.

Przed przystąpieniem do zmywania ścian malowanych farbą olejną, emulsyjną czy wykładanych glazurą, powinno się wyłączyć dopływ prądu. Włączymy go z powrotem dopiero, kiedy ściany będą suche.

PODŁOGA W KUCHNI brudzi się szybko, powinna więc być łatwa do utrzymania w czystości. Najczęściej stosowane wykładziny to: płytki PCW, linoleum, ksylolit, terakota, rzadziej - lentex czy deski. O sposobach konserwowania podłóg krytych wykładziną pisałam poprzednio, teraz kilka słów o podłodze z płytek terakotowych. Jest ona trwała i łatwa do utrzymania w czystości, ale zaliczana do podłóg tzw. zimnych. Niezbyt mocno zabrudzoną, nie zapuszczoną wystarczy codziennie przeciągnąć wilgotną szmatką (skropioną "Ludwikiem") lub wilgotną gąbką. Brudną, zadeptaną szorujemy ryżową szczotką i ciepłą, mydlaną wodą. Następnie płuczemy i wycieramy do sucha ściereczką albo zmiętymi gazetami. Można też przetrzeć wilgotną gąbką skropioną "Frotenem". Bardzo brudną i zapuszczoną podłogę terakotową trzeba szorować gorącą wodą z dodatkiem detergentu i amoniaku (1 łyżka stołowa amoniaku na 1l wody), spłukać i wytrzeć do sucha. Po długim używaniu płytki nieco tracą żywą barwę. Aby je odświeżyć, po umyciu i wysuszeniu wciera się w podłogę (za pomocą grubego pędzla) ciepły olej lniany. Po 24 godz. czynność powtarza się i ponownie czeka 24 godz., aby olej zupełnie wysechł. Na zakończenie polerujemy podłogę wełnianą szmatką do połysku.

Podłoga z ksylolitu (skałodrzewia), mniej efektowna i mniej trwała od płytek terakotowych, jest za to "cieplejsza" i znacznie tańsza. Konserwuje się ją jak podłogę z terakoty, a przecieranie pastą samopołyskową chroni skutecznie przed szybkim zabrudzeniem.

FIRANKI W KUCHNI brudzą się szybciej niż w pokojach i prać je znacznie trudniej. Dla ułatwienia sobie pracy pamiętajmy o zamoczeniu ich na noc w zimnej, mocno słonej wodzie. Następnego dnia należy prać w pralce czy ręcznie, nie zapominając o krochmaleniu. Mocno usztywnione firanki i zasłonki dłużej zachowują świeżość.


Pokrewne tematy: