Sprawdzone domowe sposoby

Ozdoby z kości słoniowej, szylkretu i rogów

PRZEDMIOTY Z KOŚCI SŁONIOWEJ są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Stają się wtedy kruche i podatne na pękanie. Nie należy więc trzymać ich w pobliżu źródła ciepła, a co pewien czas zanurzać w letniej, mydlanej wodzie i - jeśli są rzeźbione - myć miękką szczoteczką do zębów. Po wyschnięciu polerować miękką flanelką.

STARE, POŻÓŁKŁE WYROBY Z KOŚCI SŁONIOWEJ mają swoją charakterystyczną patynę, z którą nie powinno się walczyć. Jedynie co pewien czas można je przemyć wodą z dodatkiem odrobiny sody oczyszczanej, a po wysuszeniu polerować flanelką.

WSPÓŁCZESNE WYROBY NIECO PRZYŻÓŁCONE można rozjaśnić kilkoma sposobami:

  • moczyć przez kilka godzin w surowym mleku, a następnie, nie spłukując, umieścić pod szkłem (szklanką, wazonem) i ustawić na słońcu
  • zamoczyć na chwilę w mieszaninie 10%-wej wody utlenionej i wody w proporcji 1:2. Wycierać i polerować flanelką
  • zamoczyć w roztworze chiorku potasu z wodą z dodatkiem odrobiny kredy. Wytrzeć i wybielić na słońcu

NADAWANIE PATYNY: zbyt jasne, przesadnie białe wyroby zanurzamy na kilka minut w mocnej, słodkiej czarnej kawie. Następnie wycieramy je do sucha bawełnianą szmatką i polerujemy do połysku kawałkiem jedwabnej tkaniny.
UWAGA: przyśpieszone patynowanie powinno dotyczyć tylko statuetek czy skrzyneczek; bransoletki i naszyjniki - wskutek kontaktu ze skórą ludzką - patynują się szybko same.

Najgroźniejsze plamy na wyrobach z kości słoniowej to ślady z cytryny, wody utlenionej, perfum czy lakieru do paznokci.

OZDOBY Z SZYLKRETU, np. stare, dekoracyjne grzebienie, spinki do włosów, guziki, klamry do pasków i puderniczki, myje się ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem odrobiny chlorku. Następnie spłukuje czystą wodą, najlepiej za pomocą gąbki, i wysusza czystą, miękką szmatką. Dobrze jest wetrzeć w nie nieco gliceryny i po pewnym czasie wypolerować irchą.

OZDOBY Z ROGÓW ZWIERZĘCYCH, jak spinki, guziki, broszki, myje się szczoteczką lub gąbką zwilżoną w letniej wodzie z dodatkiem paru kropel amoniaku. Po wysuszeniu nacierać olejkiem migdałowym lub białym woskiem. Po kilku godzinach - polerować energicznie ściereczką irchową. Kościane rączki noży do przecinania kartek, łyżek do sałaty itp. czyści się przekrajaną cytryną, maczaną w soli.


Pokrewne tematy: