Sprawdzone domowe sposoby

Czyszczenie przedmiotów z gipsu, marmuru i alabastru

MARMUROWE WAZONY, POPIELNICZKI, PODSTAWY POD LAMPY są dekoracyjne, ale łatwo się brudzą i plamią. Wcześniej były już podane porady dotyczące czyszczenia marmurowych blatów. Teraz kilka słów o wywabianiu plam z marmuru.

TŁUSTE PLAMY usuwamy, nakładając papkę z magnezji lub sproszkowanej kredy i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie - łatwopalne !). Po wyparowaniu rozpuszczalnika usuwa się suchy proszek i całość poleruje jedwabną szmatką.

Usuwanie plam z atramentu rozpoczynamy od pocierania szmatką zmoczoną mieszaniną 2%-owej wody utlenionej i amoniaku, w proporcji 3:1, a następnie poleruje się do połysku.

ZAŻOŁCENIA NA BIAŁYM MARMURZE usuwa się roztworem soli kuchennej w 10%-owej wodzie utlenionej (2 łyżki stołowe soli na 1/4 szklanki wody utlenionej) i spłukuje obficie wodą. Jeśli plamy nie ustępują, zabieg trzeba powtórzyć, pamiętając o natychmiastowym spłukiwaniu. Po wyschnięciu wetrzeć odrobinę oliwy z oliwek, poczekać do całkowitego wyschnięcia i polerować wełnianą szmatką.

FIGURKI, POPIELNICZKI I INNE DROBNE PRZEDMIOTY DEKORACYJNE Z BIAŁEGO MARMURU można czyścić papką ze sproszkowanej kredy, rozrobionej wodą z dodatkiem chlorku bielącego (6 g chlorku bielącego na 1l wody). Papkę nakładamy grubą warstwą na całą powierzchnię przedmiotu i pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 2 godz. Daje się wówczas łatwo usunąć, a figurkę myjemy w czystej wodzie, wycieramy do sucha i polerujemy wełnianą szmatką.

MARMURY KOLOROWE myje się wodą mydlaną (2 łyżki stołowe rozgotowanego mydła na 1l wody), obficie spłukuje, suszy i poleruje. Plamy usuwa się papką z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie, ogień !), pozostawioną na powierzchni przedmiotu przez całą noc. Rano wystarczy zetrzeć suchy proszek, marmur opłukać wodą i wetrzeć odrobinę oleju lnianego lub nafty. Po wyschnięciu polerować miękką flanelką lub wełnianą szmatką.

PĘKNIĘCIE W MARMUROWEJ POPIELNICZCE, FIGURCE, a nawet w blacie stołu, można doraźnie zlikwidować za pomocą stearyny. Zapaloną świecę pochylić nad pękniętym miejscem i spadające krople stearyny wcierać nożem w szparę. Po całkowitym wyschnięciu zebrać resztki stearyny nożem lub żyletką, uważając aby nie zadrapać powierzchni marmuru. Całość wypolerować szmatką.

FIGURKI Z ALABASTRU a takze lampy i inne drobne przedmioty, smaruje się grubą warstwą gęstego krochmalu i ustawia w przewiewnym miejscu. Kiedy krochmal wyschnie i popęka, odpadnie razem z kurzem i brudem, pozostawiając całkowicie oczyszczony przedmiot. Taki zabieg wykonuje się raz czy dwa razy w ciągu roku, a doraźnie wystarczy przetarcie szmatką, na którą nasypano trochę talku.

FIGURKI I INNE ARTYSTYCZNE PRZEDMIOTY Z GIPSU myje się miękką szczoteczką do zębów, maczaną w roztworze bieli cynkowej w mleku (5g bieli cynkowej na 2 szklanki mleka). Czyści się delikatnie, ruchem kolistym, lekko naciskając w miejscach mocniej przybrudzonych. Następnie należy przedmiot wysuszyć, wypolerować miękką flanelką, posypać talkiem i wypolerować powtórnie. Można też nakładać papkę z krochmalu jak na przedmioty z alabastru.


Pokrewne tematy: