Sprawdzone domowe sposoby

Czyszczenie porcelany, fajansu i kamionki

PORCELANA jest bardzo krucha, aby więc nieco złagodzić uderzenia, myje się ją w plastykowej misce. Wyrobów malowanych w desenie, nawet mocno brudnych, nie wolno myć w detergentach, bez względu na to, czy są nowe, czy stare.

Porcelanę użytkową myje się w ciepłej mydlanej wodzie. Ze względu na łatwość stłuczenia, nie wolno wkładać do miski więcej jak 2-3 szt. jednocześnie. Porcelanę dekoracyjną myje się po jednej sztuce, w zimnej wodzie z dodatkiem soku z jednej cytryny na 1l wody, używając miękkiej szmatki i wycierając starą, spraną ściereczką. Figurki, statuetki oraz inne ozdoby z porcelany pozostawia się w wodzie na 1-2 godz. Jeśli w miejscu naszego zamieszkania woda jest miękka (nie wapienna), figurki osusza się bez spłukiwania. W wypadku twardej wody wapiennej, trzeba je obficie spłukać.

FAJANS I KAMIONKĘ myje się w ciepłej, mydlanej wodzie i płucze w kilku wodach o tej samej temperaturze. Unikać należy gwałtownych zmian temperatury, tzn. przenoszenia z gorącej wody do zimnej i odwrotnie.

ABY FAJANSOWE WAZONY NIE PRZECIEKAŁY, należy je zaimpregnować. W tym celu rozpuszczamy w kąpieli wodnej trochę parafiny i za pomocą pędzelka smarujemy wnętrze uprzednio dokładnie wymytego i wysuszonego wazonu, nieco grubiej pociągając dno. Pozostawiamy na 24 godz., a później nalewamy zimną wodę, wkładamy kwiaty i bez obawy stawiamy na stole. Taki zabieg powinno się co pewien czas powtarzać.

DOMOWE SPOSOBY SKLEJANIA PORCELANY, FAJANSU I KAMIONKI bez użycia kleju:

  • Pęknięty talerz porcelanowy czy fajansowy zalać w rondelku zimnym mlekiem, postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia, gotować przez kilka minut, zdjąć z ognia i pozostawić do wystygnięcia. Można go będzie potem myć w ciepłej, byle nie gorącej, wodzie.
  • Pęknięty wazon posmarować od wewnętrznej strony gęstym syropem z cukru. Po 24 godz. (po całkowitym wyschnięciu) można wlewać zimną wodę. Myć wyłącznie w zimnej wodzie.
  • Papierem szklistym dokładnie oczyścić brzegi rozbitej kamionki. Ząbek świeżego czosnku przekrajać na pół i natrzeć brzegi z obu stron. Złożyć, obwiązać tasiemką, miękkim sznurkiem lub założyć gumkę, aby brzegi dobrze się "zrosły". Suszyć przez 2-3 dni. Jeśli brzegi były starannie oczyszczone, czosnek - świeży i soczysty, a praca - wykonana precyzyjnie, zlepioną w ten sposób kamionkę można wkładać do gorącej wody, a nawet wlewać w nią wrzątek. Kto nie ma zaufania do domowych sposobów klejenia porcelany czy fajansu, może skorzystać z gotowych klejów, których jest na rynku całe mnóstwo.


Pokrewne tematy: