Sprawdzone domowe sposoby

Wciornastek

Gdy w suchych i ciepłych pomieszczeniach na liściach roślin pojawią się drobne, żółtawe, białawe lub brunatne plamki, odstępy między liśćmi są skrócone, a pędy rośliny wzrastają krzywo - wówczas można być prawie pewnym, że zadomowił się tu wciornastek - mały owad z rzędu przylżeńców i rodziny wciornastkowatych.

Długość jego wydłużonego ciała - w zależności od gatunku - wynosi od 0,5 do 5 mm. Owad ma bardzo wąskie skrzydełka, a jego cechą charakterystyczną są wciągalne przylgi umieszczone w stopach. Gdy owad znajduje się w stanie spoczynku - przylga jest schowana, w trakcie poruszania się wysuwa się, umożliwiając wciornastkom przemieszczanie się po dowolnym podłożu i w dowolnym kierunku. Mechanizm przekłuwania liści rośliny i odżywiania się jest podobny jak u pluskwiaków.

Dorosły owad ma barwę ciemnobrunatną i żółtawe skrzydła, larwa jest żółta w ciemne plamy. Samica składa jaja w nacięcie w tkance rośliny lub wprost na powierzchni różnych części roślin. Larwy mają 5 stadiów rozwojowych. W trzech pierwszych są ruchliwe i żarłoczne, w dwóch ostatnich - prawie nieruchome i nie pobierają pokarmu. Dają od 2 do 9 pokoleń rocznie.

Rozróżniamy 1500 gatunków, z czego w Polsce występuje około 50. Najbardziej znane to: wciornastek Inowy, modrzewiowy, pszeniczniki i najbardziej dla nas niebezpieczny - wciornastek tytoniowy, który niszczy plantacje tytoniu i pomidorów; spotyka się go także w szklarniach i w suchych mieszkaniach. Większość gatunków atakuje nawet tak cenne i chronione przez nas parki modrzewiowe.

Gdy odkryjemy jego obecność w domu, należy doniczkę z rośliną spłukać silnym strumieniem wody i przenieść w chłodniejsze miejsce. Owady gnieżdżą się najczęściej na spodniej stronie liścia, dobrze jest więc parę razy dziennie spryskiwać roślinę od spodu, ponieważ wciomastki nie lubią wilgoci. Można także stosować te same preparaty, które polecane były do zwalczania mszyc.


Pokrewne tematy: