Sprawdzone domowe sposoby

Mączlik szklarniowy

Mączlik szklarniowy (inaczej biała muszka) ma około 1,5 mm długości i jest cały, łącznie ze skrzydełkami, pokryty białym woskowym pyłem. Jest to gatunek pluskwiaka z rodziny mączlikowatych, rzędu róznoskrzydłych. Stopniowe odbarwienie i więdnięcie liści może być objawem porażenia rośliny przez mączlika. Odżywia się za pomocą kłujki wyłącznie sokiem roślinnym, wysysając go z liści rośliny (od spodniej strony). Tak żerują zarówno owady dorosłe, jak i zielonkawoszare larwy. Szkodliwość mączlika zwiększa jeszcze fakt, że wydala on bardzo dużą ilość spadzi, która jest doskonałą pożywką dla różnych grzybów atakujących rośliny.

Rozród mączlika szklarniowego jest przede wszystkim dzieworodny, a z nie zapłodnionych jaj, które samica składa na spodniej stronie liścia, rodzą się samice, powiększając w ten sposób populacje owadów.

Do walki z nim do szklarni wprowadza się naturalnego wroga mączlików, czyli gąsieniczniki. W warunkach domowych rośliny opanowane przez mączlika spryskujemy środkami nikotynowymi - siarczanem nikotyny lub cieczą kalifornijską.


Pokrewne tematy: