Sprawdzone domowe sposoby

Czerwce

Czerwce odznaczają się wyraźną dwupostaciowością: samce mają jedną parę skrzydeł, dobrze wykształcone czułki i odnóża, a samice są bezskrzydłe, a odnóża mają mocno zredukowane. Czerwce większości gatunków spędzają życie w stanie nieruchomym, przyssane do rośliny. Samce są małe, pozbawione narządów gębowych, dorosłe osobniki nie pobierają pokarmu. Inaczej też przebiega rozwój samca i samicy. Samiec przeobraża się pięciokrotnie, samica tylko trzykrotnie. Czerwce nie przejawiają tej siły rozrodczej co mszyce i w ciągu roku mają tylko od 1 do 3 pokoleń. Liczne gruczoły na ich ciele wydzielają wosk, tworzący tarczkę ochronną albo woreczek umieszczony pod ciałem lub tarczką, do której samica składa jaja.

Wydzieliny czerwca czerwonego, zwanego w entomologii czerwcem polskim, o czystej czerwonej barwie używano już w czasach prasłowiańskich jako barwnika, często wymienianego na inne towary z kupcami zagranicznymi. Kres jego karierze położyła chemia, wprowadzając do przemysłu farby anilinowe. Do dziś jeszcze jednak stosuje się w niektórych krajach, np. w Meksyku, naturalny, bardzo trwały barwnik z wydzieliny hodowanego na specjalnych plantacjach kaktusów czerwca koszenili. W krajach Azji południowej i południowo-wschodniej hoduje się także gatunek czerwca, którego wydzielina jest naturalnym lakiem. Produkowano z niego dawniej potrzebny w przemyśle meblowym szelak, często dodawany do lakierów. Dziś już używa się głównie szelaku syntetycznego.

Znana ze Starego Testamentu cudowna manna, którą wyżywiły się tłumy głodujących Izraelitów, była to według niektórych hipotez spadź czerwca białego, żerującego na krzewach tamaryszku; do dziś służy ona mieszkańcom Półwyspu Synaj jako wysokowartościowy pokarm i to pod biblijną nazwą "manna". Za to inny gatunek czerwca białego stał się plagą plantacji drzew cytrusowych na całym świecie. W pewnym okresie poważnie zagroził plantacjom pomarańczowym i cytrynowym w Kalifornii i tylko wprowadzenie na plantacje jego naturalnego wroga - rodoli, chrząszcza z rodziny biedronkowatych, zapobiegło ostatecznej zagładzie sadów.


Pokrewne tematy: