Sprawdzone domowe sposoby

Odzież ze skóry glansowanej

Aby zapewnić racjonalną konserwację odzieży ze skóry glansowanej, wystarczy ją co 2-3 tygodnie starannie natłuścić woskową pastą do obuwia, którą wciera się wełnianą szmatką. Po całkowitym wyschnięciu (20-30 min.) polerować inną wełnianą szmatką - do połysku.

SKÓRA BARDZO STWARDNIAŁA I MAŁO ELASTYCZNA - wskutek silnego przemoczenia - wymaga innych zabiegów konserwujących. Wcieranie pasty będzie wówczas niewystarczające. Należy zaopatrzyć się w aptece w kilka buteleczek gliceryny. Płaszcz czy kurtkę rozłożyć płasko na stole lub desce do prasowania, nabierać na dłoń trochę gliceryny i systematycznie wcierać ją dłonią w skórę. Kiedy gliceryna wsiąknie, natrzeć pastą, odczekać i wypolerować.

Inny sposób - to nacieranie skóry miękką flanelką zamoczoną w mieszaninie olejku terpentynowego (można to zastąpić ewentualnie czystą terpentyną), mleka, octu i oliwy z oliwek, w następującej proporcji: 1 łyżka olejku, 1 łyżka mleka, 1 łyżka octu i 3 łyżki oliwy. Skłócić bardzo dokładnie, wcierać długo i starannie, ruchem kolistym, aż skóra wchłonie mieszaninę. Wówczas natrzeć ją odrobiną pasty i po 45 min. polerować.

SKÓRA WYSUSZONA, wskutek złego konserwowania, może popękać. Należy ją wówczas przetrzeć (ale nie zmoczyć!) gąbką zwilżoną letnią, mydlaną wodą i dobrze wyciśniętą. Po wyschnięciu, natłuścić olejem rycynowym. Odczekać, aż wsiąknie on w skórę, natrzeć pastą i wypolerować.

SZYBKO I EFEKTOWNIE MOŻNA ODŚWIEŻYĆ SKÓRZANĄ ODZIEŻ, przecierając ją skórką pomarańczy czy cytryny lub wewnętrzną stroną skórki banana, a po wyschnięciu - polerować do połysku wełnianą szmatką. Można też natrzeć skórę mieszaniną spirytusu denaturowanego i gliceryny w proporcji: 2 łyżki spirytusu i 1 łyżka gliceryny. Po wyschnięciu polerować wełnianą szmatką.

CZARNA ODZIEŻ ZE SKÓRY GLANSOWANEJ nabiera pięknego połysku po przetarciu świeżo przekrajaną surową cebulą lub tamponem maczanym w surowym mleku.


Pokrewne tematy: