Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam na odzieży ze skóry glansowej

plamy z wody deszczowej i śniegu
Zmyć całość watką zwilżoną spirytusem denaturowanym, wetrzeć dobrą pastę do obuwia i po 30-40 min. polerować wełnianą szmatką.

plamy z tłuszczu
Nakładać gęstą papkę ze sproszkowanej kredy lub magnezji i spirytusu denaturowanego. Po wyschnięciu - proszek usunąć i ewentualnie zabieg powtórzyć.

plamy ze smoły
Przetrzeć tampon zwilżonym olejem jadalnym i zmyć ciepłą wodą, natychmiast osuszając.

plamy z atramentu
Pocierać szmatką zwilżoną sokiem z cytryny, często szmatkę zmieniając. Po zniknięciu plamy natrzeć pastą i wypolerować.

plamy z pleśni
Przecierać szmatką zwilżoną terpentyną. Po wysuszeniu wetrzeć trochę gliceryny, a następnie - pastę i wypolerować.

plamy z cukru i miodu
Miękką szmatkę zwilżoną gorącą wodą wyżąć i przetrzeć nią splamione miejsce. Osuszyć czystą szmatką, wetrzeć pastę i wypolerować. Gdyby oczyszczone miejsce było bardzo widoczne - trzeba całą powierzchnię przetrzeć szmatką zmoczoną mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku, wysuszyć, przetrzeć sokiem z cytryny i wypolerować.

plamy z brudu
Przetrzeć dobrze wyciśniętą gąbką, zwilżoną ciepłą wodą. Dokładnie wytrzeć miękkim gałgankiem. Ubić na sztywno pianę z białka i wcierać w skórę. Po wyschnięciu - polerować do połysku.

przypalenie papierosem
Małe, powierzchowne dziureczki przeciera się delikatnym papierem ściernym (Nr 000) i wciera odrobinę oliwy z oliwek. Kiedy oliwa wyschnie, naciera się pastą i poleruje. Głębsze wypalenie można ewentualnie wypełnić rozgrzanym pszczelim woskiem. Po wypchnięciu - wetrzeć pastę i polerować.


Pokrewne tematy: