Sprawdzone domowe sposoby

Parasolki i parasole ogrodowe

Czyszczenie parasoli. Nie wolno składać, zwijać ani chować do pokrowca parasoli jeszcze wilgotnych. Suszyć je należy rozpięte, z wyjątkiem parasoli z naturalnego jedwabiu, które powinny wysychać złożone - ale nie zwinięte.

PRZYBRUDZONE PARASOLKI czyści się miękką szczoteczką maczaną w spirytusie denaturowanym i wyciera czystą szmatką. Pręty, zamki i inne części metalowe dobrze jest przetrzeć co pewien czas terpentyną. Kolorowe, deseniowe parasolki można czyścić wodą z dodatkiem amoniaku. Uwaga na jedwab octanowy, wskazane zrobić próbę.

CZARNE, MĘSKIE PARASOLE nieco spłowiałe warto oczyścić szczotką maczaną w mocnym roztworze soli. Przywróci to im kolor, a suchą sól łatwo usunąć szczotką do ubrania.

IMPREGNUJĄC PARASOLKI JEDWABNE nawilżamy je mieszaniną wody i płynu Burowa (1 łyżka płynu na 1/2 szklanki wody).

ODERWANE OD PRĘTA POKRYCIE PARASOLKI należy natychmiast zreperować, bo grozi to poważniejszym uszkodzeniem. Jeśli zerwały się tylko nici, a tkanina jest cała - trzeba ją zmoczyć, lekko naciągnąć, a da się zupełnie łatwo przyszyć. Jeśli uszkodzona jest tkanina - należy od spodu podłożyć kawałek mocnego jedwabiu w miarę możności dobierając kolor, przyszyć go i połączyć z drutem. Wzmocni to i zapobiegnie dalszemu rozerwaniu.

DUŻE PARASOLE OGRODOWE po zakończonym sezonie powinno się wyszorować szczotką maczaną w wodzie z dodatkiem amoniaku (2 łyżki stołowe na 1l wody) i obficie spłukiwać. Suszyć otwarte. Pręty natrzeć naftą ewentualnie białą wazeliną, uważając, aby nie poplamić tłuszczem tkaniny. Przechowywać w suchym pomieszczeniu.


Pokrewne tematy: