Sprawdzone domowe sposoby

Odzież i sprzęt turystyczny

WIATRÓWKI I OCIEPLACZE, KTÓRE NIE ZAWIERAJĄ PIERZA ani puchu, wkłada się do miski z ciepłą wodą z dodatkiem detergentów. Należy je lekko ugniatać, ale nie trzeć, bo łatwo zerwać nitki stębnowania i uszkodzić wnętrze. Bardziej zabrudzone miejsca szorować nylonową szczoteczką do paznokci. Płukać w wannie, pod bieżącą wodą, naciskając dłonią. Zawiesić nad wanną do odcieknięcia. Zupełnie suche można zaimpregnować, wcierając w całą powierzchnię mieszaninę lanoliny z odrobiną benzyny ekstrakcyjnej. Szczególnie należy zwracać uwagę na ramiona, górę pleców, szwy i kolana w ocieplaczach, które są najbardziej narażone na zmokniecie. Jeśli ktoś nie ma warunków do prania i suszenia długo odciekających i wolno schnących wiatrówek czy śpiworów, niech je odda do pralni chemicznej.

ŚPIWORY - pierze się jak wiatrówki.

GRUBE BUTY SPORTOWE przeznaczone na górskie wyprawy konserwuje się ogrzanym tłuszczem pochodzenia zwierzęcego (najlepiej łojem), mocno go wcierając w skórę, zwłaszcza w szwach i połączeniach z podeszwą.

BUTY NARCIARSKIE ZE SZTUCZNEGO TWORZYWA należy zmyć szmatką zmoczoną w letniej, mydlanej wodzie i natychmiast wytrzeć do sucha. Klamry i zapięcia nasmarować wazeliną, w cholewki wetrzeć odrobinę kremu Nivea.

Czyszczenie i konserwacja namiotów. Namioty po zakończeniu sezonu turystycznego należy starannie wyczyścić, kładąc je na trawie czy na desce nad wanną. Bardzo brudne myć mydlaną wodą, płukać obficie, długo i dokładnie suszyć, a następnie zaimpregnować (z wyłączeniem podłogi). W tym celu należy przygotować roztwór mydła (5 g mydła na 1l wody) i nasycić nim całkowicie suchą tkaninę namiotu. Kiedy jest już nasycona, wyżąć i przepłukać w roztworze ałunu lub octanu glinowego w proporcji: 10 g ałunu na 1l wody. Lekko wycisnąć i suszyć wolno i długo. Nie składać namiotu, zanim zupełnie nie wyschnie.


Pokrewne tematy: