Sprawdzone domowe sposoby

Konserwacja torebek i walizek

Torebki ze skóry konserwuje się tak, jak odzież i obuwie z tego surowca. Po przyjściu do domu torebkę powinno się odkurzyć, a dla odświeżenia wyglądu co kilka dni przetrzeć świeżo przekrajaną cebulą lub szmatką zwilżoną terpentyną. Po wyschnięciu wetrzeć dobrą pastę do obuwia i wypolerować do połysku.

TOREBKI Z JASNEJ ŚWIŃSKIEJ SKORY powinno się stale przecierać miękką gumką do ołówka, a co pewien czas - czyścić mieszaniną spirytusu denaturowanego (2 łyżki) i gliceryny (1 łyżka). Po wyschnięciu polerować do połysku.

TOREBKI Z CIEMNEJ, BRĄZOWEJ SKÓRY przemywa się szmatką zwilżoną letnią wodą z dodatkiem octu. Lekko przesuszyć i nakładać pianę z ubitego na sztywno białka z dodatkiem kilku kropel terpentyny. Po całkowitym wyschnięciu polerować do połysku wełnianą szmatką.

TOREBKI ZE SKÓRY WĘŻA, JASZCZURKI CZY KROKODYLA są bardzo delikatne i koniecznie trzeba je regularnie natłuszczać dobrą pastą do obuwia i polerować spraną chusteczką do nosa lub bawełnianą miękką szmatką. Co pewien czas wetrzeć odrobinę gliceryny lub oleju rycynowego. Lekko przybrudzone torebki można odświeżyć pianą z ubitego białka. Skóry te nie lubią śniegu, deszczu, mocnego słońca i bliskości źródła ciepła. Jeśli wybierzemy się z wizytą w deszczową pogodę lub śnieżycę, weźmy ze sobą plastykowy woreczek, w którym schowamy torebkę, chroniąc ją przed zamoczeniem.

TOREBKI ZE SKÓRY LAKIEROWANEJ są wrażliwe na gwałtowne zmiany temperatury. Nie należy więc nosić ich w czasie dużych mrozów. Przybrudzoną torebkę przeciera się szmatką lekko zwilżoną wodą i natychmiast obsusza miękką flanelką. Można też odświeżać ją przekrajaną cebulą lub pianą z ubitego białka. Nie używać pasty do obuwia. Suchą skórę natłuszcza się najlepiej oliwą z oliwek z dodatkiem odrobiny świeżej śmietanki lub samą oliwą. Po wyschnięciu wypolerować. Można też przemywać surowym słodkim mlekiem. >

TOREBKI Z GŁADKICH SKÓR KOLOROWYCH: na piecu czy grzejniku nagrzać flanelową ściereczkę i dobrze ciepłą nacierać powierzchnię torebki. Posypać talkiem, otrzepać i czyścić mieszaniną pszczelego wosku i terpentyny (1 łyżeczka rozgrzanego wosku i 2 łyżeczki terpentyny), rozprowadzając ją miękką szmatką. Po wysuszeniu polerować do połysku.

TOREBKI Z BIAŁEJ SKÓRY konserwuje się pianą z ubitego białka. Przyżółconej skórze można przywrócić biel, stosując przepis podany przy czyszczeniu białych rękawiczek glansowanych. Po zakończeniu letniego sezonu, kiedy białą torebkę chowamy na okres zimowy, dobrze jest oczyścić ją bardziej dokładnie: po odkurzeniu przetrzeć całą powierzchnię wywarem z pszennych otrąb (2 garście otrąb zagotować w 1 szklance wody i przecedzić). Po wysuszeniu natrzeć bezbarwną pastą do obuwia, wypolerować, zawinąć w ciemną flanelkę i schować do szafy.

TOREBKI ŁĄCZONE Z PŁÓTNA I SKÓRY wymagają dwóch różnych sposobów czyszczenia. Skórę konserwuje się wcierając w nią dobrą, bezbarwną pastę i polerując do połysku. Należy tylko uważać, aby przy pastowaniu nie zatłuścić płótna. Części płócienne odświeża się albo preparatem do czyszczenia obić i dywanów zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, albo sproszkowanym krochmalem. Krochmal wciera się opuszkami palców w powierzchnię płócienną torebki. Po 20 min. należy strzepnąć proszek i wyszczotkować torebkę.

TOREBKI ZE SŁOMKI I RAFII przeciera się lekko zwilżoną wilgotną szmatką, a następnie watą maczaną w soku z cytryny.

TOREBKI ZE SKAJU czy innego sztucznego tworzywa czyści się, jak odzież ze skaju, lekko wilgotną szmatką, a konserwuje kremem Nivea.


Pokrewne tematy:


Kategorie: