Sprawdzone domowe sposoby

Wywabianie plam z torebek skórzanych

plamy z wody deszczowej
Splamioną torebkę (z wyjątkiem torebek ze skóry lakierowanej, węża, jaszczurki czy krokodyla) potrzymać chwilę nad naczyniem z wrzącą wodą. Osuszyć miękką szmatką, wetrzeć pastę i wypolerować.

plamy z tłuszczu
Świeże plamy znikną przez pocieranie szmatką zwilżoną czystą terpentyną. Na stare plamy kładzie się papkę z mielonej kredy i spirytusu denaturowanego lub papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie z ogniem!). Papkę należy obciążyć ciężkim przedmiotem. Gdy wyschnie, proszek strzepnąć po 30 min. i ewentualnie zabieg powtórzyć, jeśli plamy nie zniknęły. Na torebkach zamszowych likwiduje się je eterem.

plamy z atramentu
Pocierać watą zwilżoną sokiem z cytryny, zaraz wcierać pastę do obuwia i polerować.

plamy z pleśni
Jak plamy na walizkach i odzieży ze skóry. Małe plamki można przetrzeć formaliną.

plamy ze smoły i asfaltu
Delikatnie zeskrobać, ewentualnie zmiękczyć masłem czy innym tłuszczem. Czyścić terpentyną lub benzyną ekstrakcyjną. Pastować i polerować.

WALIZKI ZE SKÓRY po każdej podróży powinny być oczyszczone wewnątrz, a i zewnątrz wytarte szmatką i nasmarowane pastą do obuwia. Jeśli walizki leżały w zbyt suchym pomieszczeniu, dobrze jest wetrzeć w skórę sporo gliceryny i pozwolić jej wysychać przez kilka dni. Następnie natrzeć pastą i wypolerować. Jeśli walizki leżały w wilgotnym pomieszczeniu i pokazały się na nich ślady pleśni, trzeba oczyścić ostrą szczotką z włosia, przetrzeć terpentyną, zapastować i wypolerować.

WALIZKI ŁĄCZONE ZE SKÓRY I PŁÓTNA: płótno przetrzeć gąbką lekko zwilżoną wodą z dodatkiem amoniaku (3 łyżki amoniaku na 2 szklanki wody) i wytrzeć do sucha. Części skórzane wypastować. Jasne płótno można czyścić sproszkowanym krochmalem.

WALIZKI Z TWORZYW SZTUCZNYCH zmywa się szmatką zwilżoną wodą z detergentem, spłukuje i wciera krem Nivea.