Sprawdzone domowe sposoby

Odkurzanie i mycie ścian

Na wstępie sprawdzamy czy haki i gwoździe, z których zdjęto obrazy i lustra, nie są obluzowane. Jeśli tak, wyjmujemy je, okręcamy watą lub kawałkiem starej, miękkiej szmatki, zanurzonej w kleju biurowym i wsadzamy w poprzednie miejsce, pobijając młotkiem. Po całkowitym wyschnięciu kleju można bez obawy wieszać z powrotem obrazy. Sposób odkurzania ścian zależy od rodzaju ich wykończenia.

ŚCIANY MALOWANE FARBĄ KLEJOWĄ omiatamy szczotką owiniętą w kawałek czystej gazy czy ściereczkę (przygotowaną jak do odkurzania sufitu) lub odkurzaczem, zawsze czyszcząc prostopadle do podłogi, z góry na dół. Wyraźniejsze plamy wycieramy miękką gumką do ołówka.

ŚCIANY MALOWANE FARBĄ EMULSYJNĄ można myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentów. Spłukuje się je czystą wodą za pomocą gąbki. Jeśli jednak mamy obawy czy malarz prawidłowo położył farbę, lepiej zastosować wywar z otrąb pszennych: 1 kg otrąb gotować przez 25 min. w 6l wody, przecedzić i ostudzić. Do letniego wywaru wlać amoniak (1 łyżkę stołową na 1l) i w otrzymanym płynie maczać gąbkę, dobrze odciskać i przecierać ściany z góry na dół. Spłukiwać gąbką w czystej wodzie, często zmienianej i uważać, żeby nie porobiły się zacieki. Ściany wycierać do sucha miękką flanelką.

ŚCIANY MALOWANE FARBĄ OLEJNĄ myje się gąbką maczaną w ciepłej mydlanej wodzie. Nie szorować! Myć małymi odcinkami, zaczynając od dołu, gdyż woda, spływająca z góry na brudne ściany, pozostawia ślady trudne do usunięcia. Spłukiwać czystą wodą przy użyciu gąbki, tym razem z góry do dołu. Wycierać do sucha.

ŚCIANY POKRYTE TAPETĄ NIEZMYWALNĄ czyścimy za pomocą odkurzacza lub szczotką owiniętą szmatką czy gazą. Na tłuste plamy nakładamy papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie: ogień!). Inne plamy wycieramy miękką gumką do ołówka lub skórką czerstwego chleba.

ŚCIANY POKRYTE TAPETĄ ZMYWALNĄ przecieramy gąbką, tak jak malowane farbą olejną.


Pokrewne tematy: