Sprawdzone domowe sposoby

Pranie firanek

Firanki są zbiornikami kurzu i dymu z papierosów. Powinno się więc trzepać je lub najlepiej prać w czasie każdego większego sprzątania. Firanki bawełniane lub lniane narażone na działanie promieni słonecznych często żółkną i pękają. Przed praniem należy więc je sprawdzić i w razie niepokojących śladów przepalenia tkaniny raczej z prania zrezygnować.

FIRANKI Z WŁÓKIEN SZTUCZNYCH, jak nylon, stylon czy tergal, piorą się łatwo w ciepłej mydlanej wodzie lub w wodzie z dodatkiem detergentu, najlepiej z wybielaczem optycznym. Szybko odciekają nad wanną i dosychają upięte na oknie. Do ostatniego płukania należy dodać kilka łyżek płynu do płukania, który pozbawia tkaninę aktywności elektrostatycznej.

BIAŁE FIRANKI po paru praniach tracą biel i lekko żółkną. Jeśli nie uda się odzyskać ich pierwotnej bieli, lepiej zdecydować się na lekkie podkolorowanie wywarem z herbaty. W tym celu należy gotować 1 łyżkę stołową herbaty w 2 szklankach wody w odkrytym rondelku przez 15 min. Odcedzić i w ostudzonym płynie zanurzyć wilgotne (uprane i wypłukane) firanki. Trzymać w wywarze dłużej lub krócej, w zależności od natężenia koloru, jaki chcemy uzyskać. Płynu musi być sporo, aby firanka swobodnie pływała. Chcąc uzyskać inne kolory, można skorzystać z gotowych barwników.

FIRANKI Z LNU I BAWEŁNY pierze się w ciepłej, mydlanej wodzie, wygniatając jak wełnę. Płucze się w wodzie o tej samej temperaturze, a na zakończenie dodaje krochmalu ryżowego. Wysuszyć i prasować wzdłuż nitki, aby nie powyciągać firanki (zwłaszcza należy zwracać uwagę na brzegi). Najlepiej suszyć rozpięte na specjalnej ramie.

FIRANKI TIULOWE (BAWEŁNIANE) moczyć przez 1 godz. w letniej mydlanej wodzie, wygnieść, odcisnąć i włożyć do gorącej mydlanej wody. Prać, lekko wygniatając bardziej przybrudzone miejsca. Odcisnąć, włożyć do gorącej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (5g sody na 1l wody) i lekko wygnieść. Płukać w kilku wodach, zupełnie zimnych. A jak usztywnić firanki - najlepiej specjalną solą, ale kiedyś robiło sie to wodą z gumą arabską lub krochmalem ryżowym.

Oto dwa przepisy na środki do usztywniania tych firanek:

  • Krochmal ryżowy: 30-75g ryżu umyć i ugotować w 2 szklankach wody. Odcedzić i dolać wrzącej wody, aby otrzymać 1l płynu. Zanurzać w tym wilgotne firanki.
  • Woda z gumą arabską: 2-5g sproszkowanej gumy arabskiej rozpuścić w 2 szklankach wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 10-15 minut. Odstawić z ognia, przecedzić przez gazę, ostudzić i zanurzyć w tym roztworze wilgotne jeszcze po praniu firanki.


Pokrewne tematy: