Sprawdzone domowe sposoby
Mucha jesienna (łac. Fannia canicularis, zwana też zgniłówką), jest bardzo podobna do muchy domowej, ale jest od niej mniejsza. Samice mają wydłużony odwłok szaro zabarwiony z ciemniejszym pasem na stronie grzbietowej. Na boku odwłoka znajdują się charakterystyczne żółte plamki. Na tułowiu widoczne są trzy podłużne pręgi.
Muchę jesienną często możemy spotkać w pomieszczeniach mieszkalnych, inwentarskich - najliczniej jesienią. Muchy te znane są ze swych ustawicznych lotów wokół wiszących lamp, w pobliżu których się gromadzą. Podczas tych lotów samce nakłaniają samice do kopulacji.
Larwy zgniłówki rozwijają się w resztkach żywności lub odchodach. Łatwo je można odróżnić od larw muchy domowej. Są wydłużone, lekko spłaszczone, z licznymi rozgałęziającymi się wyrostkami na całym ciele. Pełny rozwój, od jaj poprzez larwy i poczwarki do dorosłych owadów, trwa około miesiąca.
Szkodliwość tego gatunku jest podobna jak muchy domowej. Owad ten może mechanicznie przenosić drobnoustroje - bakterie, wirusy, pierwotniaki chorobotwórcze, jaja robaków pasożytniczych. Zwalczamy ją podobnie jak inne gatunki much. Ze względu na jej upodobanie do ciągłego krążenia wokół lamp i innych wiszących przedmiotów szczególnie skuteczne są lepy.