Sprawdzone domowe sposoby

Bolimuszka

Bardzo podobną do muchy domowej jest bolimuszka (kleparka), zwana niekiedy muchą stajenną, dlatego że, bardzo często można ją spotkać w pobliżu stajni. Od muchy domowej można ją odróżnić po skierowanej do przodu głowy kłujce, którą, przecina skórę ludzi lub zwierząt i wysysa krew. Reszta jest bardzo podobna. Należy do tej samej rodziny co mucha domowa i jest prawie tej samej wielkości - osiąga długość 6-7 mm. Ma barwę szarą, a na grzbiecie trzy ciemne paski. Ma także nieco szerzej rozstawione skrzydła i mniejszy odwłok. Ciekawostką jest to, że bolimuszka jest bliską krewniaczką słynnej muchy "tse-tse", występującej na terenie Afryki, a znanej głównie z tego, że jej ukąszenie może wywołać śpiączkę.

Krwią żywią się zarówno samice jak i samce. Samice składają jaja na nawozie końskim, zmieszanym ze ściółką, lub na rozkładających się resztkach roślinnych. Liczba zniesionych przez nie jaj wynosi około 600 sztuk, a składają je w kilku partiach. Rozwój bolimuszki jest dłuższy niż muchy domowej i trwa 20-50 dni.

Mucha ta jest pośrednim żywicielem wielu pasożytów zwierząt i drobiu, np. nicieni i tasiemców. Bolimuszka podejrzewana jest także o zakażanie tularemią i wąglikiem. Najbardziej dokuczliwa bywa w końcu lata i jesienią, gdy usiłuje się wprowadzić do naszych mieszkań.

Metody walki z tymi owadami są opisane w rozdziale o zwalczaniu much.


Pokrewne tematy: