Sprawdzone domowe sposoby

Kiszone ogórki

Przepis na kiszone ogórki: do kiszenia bierze się ogórki twarde, świeże, zdrowe, o gładkiej powierzchni, proste (najwyżej lekko skrzywione), zielone lub trochę białawe.

Po wymyciu ogórki układa się w beczce jak najściślej. Najwięcej ich wchodzi, gdy są ułożone w warstwach skośnie (pozycja półleżąca). Zmniejsza się wówczas ilość zalewy i stopień rozcieńczenia soku ogórkowego, a co za tym idzie, uzyskuje się większy stopień ukwaszenia. Na dno beczki, w środku i na wierzch ogórków kładzie się przyprawy. Chrzan i pietruszkę kroi się na paski, czosnek rozciera na ścianach beczki. Następnie wlewa się ostrożnie do beczki zalewę, która zajmuje 30-40% objętości. Na wierzch ogórków kładzie się denko drewniane i przyciska je kamieniem. Przez okres fermentacji beczkę trzyma się w temp. 16-20°C, następnie przechowuje się w piwnicy w temp. 10°C. Czas fermentacji zależy od temperatury i wynosi 3-6 tygodni. Gdy zależy na szybkim kiszeniu, ogórki trzyma się w temperaturze 22°C.

Na zalewę zaleca się brać wodę przegotowaną (konserwy). Jednak najlepsza jest woda nieprzegotowana o znacznej twardości (zapobieganie nadmiernemu mięknieniu ogórków). Do 1 litra wody dodaje się zwykle 4-7 dkg soli kuchennej, zależnie od wielkości i okresu ich przechowywania, oraz 1-2 dkg cukru.

Ilości przypraw/dodatków do kiszenia ogórków

  • Na 10 kg ogórków bierze się 55 dkg soli kuchennej, 10 dkg cukru, 20 dkg kopru zielonego, 10 dkg liści chrzanu, 2 dkg korzenia chrzanu.
  • Na 10 kg ogórków bierze się 10 dkg kopru (nasiona), 10 dkg liści i korzeni chrzanu, 1 dkg czosnku, 10 dkg liści czarnej porzeczki, pół strąka papryki i 1/5 dkg gorczycy (w 3 woreczkach).Pokrewne tematy: