Sprawdzone domowe sposoby

Suszenie innych warzyw

Suszenie naci selerów i pietruszki, kapusty białej i włoskiej, kalafiorów.

Zieloną nać selerów i pietruszki płucze się intensywnie i obcina grube ogonki liściowe. Następnie kroi się na kawałki 5-10 mm i blanszuje w wodzie 1-2 min. lub na parze 2-4 min. w temp. 80°C; na 1m² powierzchni sita układa się 5-7 kg surowca.

Nieuszkodzone główki kapusty oczyszcza się z liści zewnętrznych i kroi na skrawki grubości 2-4 mm i długości 15 mm. Następnie blanszuje się w wodzie w ciągu 1-2 min. lub na parze w ciągu 2-4 min. w temp. 80°C. Na 1m² sita układa się 6-8 kg surowca.

Ze świeżych, białych kalafiorów usuwa się liście, płucze, łamie na drobne części i blanszuje w wodzie lub w parze w ciągu 2-4 min. w temp. 80°C. Na 1m² powierzchni sita układa się 6-8 kg surowca.

Nać selerów i porów, kapustę i kalafiory początkowo suszy się w temp. 50°C, następnie podwyższa ją do 60°C, w końcu obniża się do temperatury początkowej 50°C. Czas suszenia wynosi 3-4 godz. Na otrzymanie 1kg suszonej kapusty lub suszonych kalafiorów potrzeba 20kg świerzego surowca, w przypadku naci selerów i pietruszki - 25kg.Pokrewne tematy: