Sprawdzone domowe sposoby

Usuwanie plam

Podstawowe zalecenie brzmi: przede wszystkim nie plamić ! Aby zapobiec plamieniu, przy domowych pracach osłaniamy odzież fartuszkiem; wychodząc na zakupy zabieramy plastykowe torby, które chronią płaszcz czy kożuszek od zabrudzenia sprawunkami. Łatwo jest zrobić plamę, ale trudno ją usunąć. W miastach, jest obecnie sporo punktów usługowych zajmujących się czyszczeniem odzieży, ale nie znaczy to, że z każdą plamą musimy tam biec. Warto opanować wiedzę o wywabianiu plam domowymi sposobami - zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Spróbujemy odpowiedzieć tutaj na następujące pytania:

  • jak wywabiać najczęściej spotykane plamy z popularnych rodzajów tkanin
  • jak usuwać plamy z podłogi, dywanów i obić meblowych

Podstawową rzeczą zawsze jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju tkaniny no i oczywiście rodzaju plamy. Wiedząc to, można prawidłowo dobrać metode czyszczenia.

W każdym domu powinno się wygospodarować kącik na półce czy w szafce i zgromadzić tam najważniejsze środki odplamiające. Ponieważ większość z nich to substancje trujące i łatwopalne - nie można trzymać ich ani w kuchni, ani w łazience, ani zbyt nisko, gdzie dosięgnie małe dziecko. Najpotrzebniejsze środki to:

Zabierając się do czyszczenia plam, pamiętajmy, że szkodliwe są nie tylko same środki, ale również ich opary i łatwo może dojść do zatrucia. Ponadto są one często łatwopalne, musimy więc zachować daleko idącą ostrożność. Najlepiej odplamiać na wolnej przestrzeni lub w pobliżu szeroko otwartego okna, używając gumowych rękawiczek.

Każda plama wymaga innego sposobu czyszczenia na każdym rodzaju włókna. Nie łudźmy się, że istnieje panaceum na wszystkie plamy, cudowny środek, w mgnieniu oka likwidujący plamę i jej skutki. Jeśli jednak działamy szybko, zaraz po splamieniu, jeśli stosujemy środki właściwe dla danej plamy i tkaniny - wyniki będą pozytywne.

Jak się postępuje przy odplamianiu ? Pod plamę podkładamy kawałek miękkiej, czystej tkaniny (np. sprany ręcznik frotte). Następnie tamponem z waty, gazy czy miękkiej bawełnianej szmatki, nasączonym odpowiednim środkiem, tamponujemy plamę, przesuwając pod spodem podkładkę, aby ciągle była sucha i czysta. Przy małych plamach stosujemy watkę nawiniętą na zapałkę. Przy dużych - tampon. Zaczynamy czyszczenie od zewnętrznej krawędzi ku środkowi plamy, aby jej nie rozszerzać. Po usunięciu plamy pozostaje na ogół mała lub większa aureolka - zaciek, który usuwamy wodą (po czyszczeniu plam sokiem z cytryny, octu lub wody utlenionej) albo talkiem (po usuwaniu plam tłustych). Ponieważ nie znamy barwników, jakimi barwiono tkaninę, i nie zawsze jesteśmy pewni rodzaju włókna - nie zabierajmy się do usuwania plamy bez zrobienia uprzednio próbki w najmniej widocznym miejscu.


Kategorie: