Sprawdzone domowe sposoby

Jak wyciągnąć kleszcza ?

Specjaliści uważaja, że jeśli usuniemy kleszcza w ciągu 24 godzin od ukłucia niemożliwe jest zarażenie się chorobami przez niego przenoszonymi. Szacuje się, że ok. 1/3 populacji kleszczy jest zakażona. Dlatego tak ważne jest każdorazowe, dokładne obejrzenie ciała po powrocie z wędrówki w terenie opanowanym przez kleszcze.

Zanim powiemy jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza przypomnimy sobie czego bezwzględnie nie należy robić. Niestety zdarza się, że ludzie próbują "zmusić" kleszcza do ucieczki smarując go masłem, kremem, olejem, spirytusem albo próbują go przypalać papierosem. Skutek takich działań jest dokładnie odwrotny do tego czego się spodziewają. Metody te powodują, że kleszcz zaczyna sie dusić i wstrzykuje do organizmu ofiary zawartość przewodu pokarmowego, w której znajdują się chorobotwórcze mikroby.

Co więc robić ? Kleszcze najlepiej uchwycić pincetą tuż przy skórze i wyciągnąć. Zwykle część ryjka pozostanie w rance, ale zdezynfekowana skóra usunie te szczątki samoistnie, podobnie jak drobne drzazgi. Można też wyssać kleszcza z ranki za pomocą odpowiednio obciętej plastikowej strzykawki (są w aptekach i sklepach medycznych dostępne właśnie takie specjalne odsysacze). Można też kupić specjalne preparaty zamrażające. Należy spryskać nim kleszcza i dużo łatwiej jest już go usunąć.

Pozostałe po kleszczach ranki trzeba odkazić dokładnie wodą utlenioną lub jodyną. Należy je uważnie obserwować czy czasem nie pojawi się zaczerwienie tzw. rumień. Rumień może sie pojawić w innym miejscu niż ukłucie. Jest to niepokojący objaw i w takiej sytuacji bezwzględnie musimy udać sie do lekarza.


Pokrewne tematy: