Sprawdzone domowe sposoby

Sprzątanie pokoju

Postaramy się tutaj odpowiedzieć na następujące pytania:
 • jak do wielkiego sprzątania "przygotować teren"
 • jak odkurzać sufity, ściany, myć okna oraz drzwi i jak konserwować różne rodzaje podłóg
 • jak dbać o firanki
 • jak często zmieniać pościel i generalnie jak dbać o pościel
 • jak porządkować szafy, biblioteczki i regały.

Każda pani domu robi codzienne porządki w mieszkaniu według własnego systemu, kładąc nacisk na najważniejsze dla niej czynności. Natomiast tzw. generalne porządki wymagają starannego ustalenia strategii działania, aby nie stały się zmorą nie tylko dla umęczonej gospodyni, ale i domowników. Dlatego wybierajmy raczej dzień, w którym reszta rodziny jest nieobecna. Wprawdzie ze względów wychowawczych powinno się do prac domowych włączyć wszystkich, aie poza robotami ciężkimi, jak np. trzepanie i przesuwanie mebli, froterowanie, czyszczenie sufitów - co potrafi wykonać mąż czy syn - reszta spada praktycznie na barki kobiety. A wtedy im mniej osób kręci się po mieszkaniu, tym praca przebiega sprawniej i szybciej.

Kiedy najgorsze mamy już za sobą, dla pozostałych domowników przeznaczymy mniej odpowiedzialne i skomplikowane prace. Jeszcze jedna uwaga. Jeśli jesteśmy ograniczone czasem, jeśli porządki robimy same, a siły nam nie dopisują - nie starajmy się wykonać wszystkiego jednego dnia. Lepiej zrobić mniej, ale starannie i dokładnie.

Nieobojętny jest strój, w jakim przystępujemy do działania. Włosy zakrywamy cienką, kretonową chusteczką (pod nylonową głowa się poci). Twarz pokrywamy tłustym kremem, który zabezpieczy skórę przed kurzem, na rękach - bawełniane rękawiczki (dłonie uprzednio nasmarowane silikonowym kremem, paznokcie zabezpieczone mydłem); na nogach - wygodne pantofle, na płaskim obcasie (np. stare tenisówki), pozwalające swobodnie wchodzić na drabinkę czy parapet bez obawy pośliźnięcia się i stracenia równowagi. Obszerny fartuch z kieszeniami czy długa bluza i stare, wygodne spodnie - oto nasz strój na tego rodzaju "okazje". Nie musi to być zbieranina szaroburych staroci. Kolorowe, bawełniane wdzianko i barwna chusteczka zapewnią nam lepsze samopoczucie w tym trudnym dniu.

Pomieszczenie, które będziemy sprzątać, należy opróżnić z jak największej ilości przedmiotów, które dają się usunąć. A więc,wynosimy krzesła, fotele, stojące lampy, wazony i rośliny. Zdejmujemy firanki, zasłony, tkaniny dekoracyjne, a nawet obrazy i lustra. Wiszącą lampę czy duży żyrandol owijamy starym prześcieradłem i zawiązujemy tasiemką lub sznurkiem. Większe meble (np. kanapa, ciężkie fotele) zsuwamy razem na środek pokoju i przykrywamy prześcieradłem czy starym kocem. Otwieramy szeroko okna i zamykamy drzwi. Zdejmujemy dywany; po wytrzepaniu zwinie się je i przeniesie do sąsiedniego pomieszczenia. Następnie gromadzimy sprzęt, który będzie nam potrzebny, aby nie biegać co chwila po każdy gałganek czy szczotkę.

SPIS PRZYDATNEGO SPRZĘTU I ŚRODKÓW CHEMICZNYCH:

 • składana drabinka
 • odkurzacz
 • froterka elektryczna lub ręczna
 • szczotka do zamiatania
 • szczotka ręczna i śmietniczka
 • szczotka do czyszczenia grzejników
 • miotełka do czyszczenia mebli
 • trzepaczka do dywanów
 • tetra, gaza albo inne miękkie szmatki (najlepiej bawełniane)
 • do mycia szyb bardzo przydaje się ściereczka z mikrofibry
 • gąbka
 • rękawiczki bawełniane i gumowe
 • środki czyszczące (do mebli, szyb)
 • pasta do podłogi

Mieszkania nasze są małe. Pomieścić w nich wszystko, tak aby każda rzecz miała swoje stałe miejsce, aby każdy przedmiot był zawsze pod ręką - to umiejętność, którą nie każda z gospodyń posiadła, a której warto się nauczyć.

Przybory do sprzątania, np. odkurzacz, froterka, drabinka, szczotki, miotełki, powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Najwygodniejsza jest wąska (ok. 0,5 m szerokości) szafka, dość wysoka, aby zmieściły się kije szczotek i froterka, którą można ustawić w rogu kuchni, przedpokoju czy nawet w łazience. Na półce szafki, na wysokości co najmniej 1,5 m (aby małe dziecko nie mogło dosięgnąć) zgromadzone będą proszki, pasty, płyny do czyszczenia i mycia. Szczotki i miotełki do czyszczenia ubrań powinny być pod ręką w przedpokoju. Tam też półka czy szafka na obuwie domowników i skrzyneczka lub koszyk z przyborami do konserwacji obuwia.

Przy okazji pamiętajmy, że chowając przedmioty, układając je w schowkach, szafach, na pawlaczach czy w piwnicach, te rzadziej używane lub chwilowo zbędne, np. odzież zimowa w lecie, umieszczamy w miejscach trudniej dostępnych. Nieaktualne w danym sezonie odzież i obuwie pakujemy w paczki lub karłony i nalepiamy na nich karteczki ze spisem schowanych tam rzeczy. Szukając potrzebnego w danej chwili sweterka czy szalika, unikniemy konieczności rozpakowywania wszystkich paczek.

Pracę rozpoczynamy od porządków na zewnątrz pomieszczenia, a więc od balkonu czy loggi. Po dokładnym omieceniu z kurzu nawierzchnię i balustradę zmywamy wodą z detergentem za pomocą gąbki, uważając aby sąsiadowi z dołu nie zalać okna czy kwiatów w skrzyneczkach. Spłukujemy czystą wodą za pomocą gąbki. Również gąbką myjemy zewnętrzne ramy okien i drzwi balkonowych. Sprawdzamy czy kit nie odpadł i ewentualnie uzupełniamy braki kitem uprzednio kupionym w mydlarni albo składzie farb. Na uprzątniętym balkonie (a jeśli go nie mamy, to chociaż w szeroko otwartym oknie) rozkładamy do wietrzenia poduszki i kołdry, przekładając je co pewien czas i lekko wzruszając. Przenosimy się teraz do mieszkania.


Kategorie: