Sprawdzone domowe sposoby

Pielęgnacja roślin doniczkowych w zimie

Zima to dla roślin czas najtrudniejszy. Większość roślin znajduje się w stanie spoczynku - zmieniają się więc ich wymagania. W nieodpowiednich warunkach i przy niewłaściwej pielęgnacji na liściach pojawiają się plamy, liście żółkną i usychają. Aby temu zapobiec należy stosować następujące wskazania:

  • O tej porze roku jest mało słońca, trzeba więc rośliny światłolubne (palmy, cytryny, fikus, oleander, kaktusy) umieścić jak najbliżej okna. Z dala od światła ustawiamy rośliny znoszące słabe oświetlenie (filodendron, aspidistra, paprocie, arakuria, begonia królewska, bluszcz, lipka pokojowa, trzykrotka, asparagus).
  • W okresie zimy zahamowane są procesy życiowe roślin. Nie sprzyja im zbyt wysoka temperatura połączona z nadmierną suchością powietrza. Rośliny szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę (bluszcz, mirt, cytryna, kaktusy, palma karłatka, arakuria) przenosimy do jasnego, ale chłodniejszego pomieszczenia, bądź też ustawiamy w najchłodniejszym miejscu pokoju. Pamiętajmy, aby wszystkie rośliny ustawić daleko od pieca czy kaloryfera.
  • Suche powietrze w mieszkaniu trzeba koniecznie nawilżyć (potrzebne to jest nie tylko kwiatkom, ale i nam). Codziennie kilka razy wietrzymy pokój, na kaloryferach lub piecu ustawiamy naczynia z wodą lub nawilżamy powietrze specjalnymi rozpylaczami. Doniczkę z palmą, asparagusem, paprocią można ustawić na glinianej lub szklanej podstawce odwróconej dnem do góry, w niskim naczyniu z wodą. Nie powinna ona sięgać dna doniczki. Parująca woda nawilży powietrze wokół rośliny.
  • W zimie kwiaty podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie. Nadmiar wody nie jest o tej porze roku wykorzystywany tak intensywnie jak wiosną czy latem. Gdy wierzchnia, 2-3-centymetrowa warstwa ziemi przysycha, wtedy rośliny podlewamy. Najlepiej to robić rano, wlewając wodę o temperaturze pokojowej na powierzchnię ziemi. Jeśli woda przesiąknie na podstawkę, trzeba ją po godzinie zlać, aby nie hamowła dostępu powietrza do korzeni. Nalewanie wody na podstawkę dobrze znoszą tylko rośliny większe, w dużych pojemnikach. Rośliny młode, o bogatych, delikatnych listkach, podlewamy obficiej, niż starsze o liściach skórzastych, mięsistych.
  • Rośliny utrzymujemy w czystości: myjemy lub spryskujemy liście co 7-10 dni czystą, letnią wodą. Zabieg ten umożliwia liściom lepsze, prawidłowe oddychanie, chroni je przed szkodnikami.
  • W zimie roślin doniczkowych nie przesadzamy ani nie nawozimy. Przesadzanie dopuszczalne jest tylko w przypadku rozbicia się doniczki lub gnicia korzeni na skutek zalania rośliny, czego objawami jest występowanie plam na liściach, żółknięcie i opadanie liści. Roślinę o tej porze roku przesadzamy szczególnie ostrożnie.


Pokrewne tematy: