Sprawdzone domowe sposoby

Projektowanie oświetlenia

Przy projektowaniu rozmieszczenia punktów świetlnych musimy pamiętać, że światło bezpośrednie powinno być umieszczone z lewej strony, z przodu stanowiska pracy, a całe pomieszczenie - oświetlone światłem ogólnym. Dzięki temu uniknie się zbyt dużego kontrastu między naświetloną płaszczyzną pracy, a tonącym w mroku wnętrzem.

W KĄCIKU DO PRĄCY I NAUKI, w którym centralnym miejscem jest biurko czy stół, należy ustawić dużą lampę stojącą lub przykręconą do deski, z żarówką o mocy 60-75 W i abażurem częściowo przeźroczystym (dla ochrony wzroku przed zbyt rażącym światłem). Wysokość umieszczenia źródła światła ok. 50 cm, licząc od powierzchni stołu czy biurka,

PRZY PRACY ZWIĄZANEJ Z RYSOWANIEM I KREŚLENIEM lepsza jest lampa techniczna, z długim ramieniem, dowolnie regulowanym i żarówką o mocy co najmniej 75 W, umieszczoną w odległości ok. 80 cm od powierzchni stołu.

PRZY PRACACH DOMOWYCH, jak prasowanie czy szycie na maszynie, poza ogólnym oświetleniem potrzebna jest lampa z żarówką o mocy co najmniej 75 W.

LEKTURA W FOTELU wymaga światła umieszczonego z lewej strony albo z tyłu. Przy czytaniu w łóżku kinkiet może być umieszczony z tyłu, nad głową albo z lewej strony czytającego.

UMIESZCZENIE ŚWIATŁA W OKOLICY TELEWIZORA ma istotne znaczenie, ale niewiele osób stosuje się do tego zalecenia. Tymczasem niezbyt mocna żarówka (25-40 W) umieszczona z tyłu lub z boku odbiornika rozjaśni mrok pokoju i zaoszczędzi wzrok oglądającego program. Jeśli w tym samym pomieszczeniu ktoś zajmuje się robótką ręczną czy przegląda pisma, poza oświetleniem telewizora potrzebna będzie lampa stojąca, ustawiona w odległości 2-3 m od odbiornika, z lewej strony osoby czytającej.

W KĄCIKACH WYPOCZYNKOWYCH, gdzie skupia się życie rodzinne a czasem towarzyskie, zasady oświetlenia są mniej rygorystyczne i większą rolę odgrywają gusty użytkowników. Jednym odpowiada światło bardziej kameralne, przyćmione, innym - mocne, weselsze, bardziej bezpośrednie. Można umieszczać źródła światła na ścianach (kinkiety), ustawiać lampy na niskich stolikach, zawieszać na długich sznurach tuż nad powierzchnią stolika-ławy czy operować odbiciem światła na suficie (światło pośrednie).

UWAGA OGÓLNA: osoby starsze do wykonania tej samej pracy potrzebują znacznie silniejszego światła niż młodzi.


Pokrewne tematy: