Sprawdzone domowe sposoby

Porady na temat jajek

Jeżeli zawartość jaja wystarczy do zbudowania nowego organizmu, to znaczy, że jest ono bogate w najbardziej wartościowe składniki. Spożywając jaja, dostarczamy naszemu organizmowi przede wszystkim białko, tłuszcz, składniki mineralne, a także witaminy A, B, D i E. Kupując jaja, interesujemy się ich wielkością i świeżością. Ta ostatnia stanowi przeważnie wielką niewiadomą. Dlatego też należy bezwzględnie prosić sprzedawczynię o sprawdzenie jaj na wyświetlaczu.

Jak rozpoznać czy jajko jest świeże ?

Używając jaj do potraw należy również sprawdzić ich świeżość domowym sposobem. Trzeba włożyć jajo do osolonej wody. Jeżeli leży na dnie, to znaczy, że jest świeże, jeżeli unosi się jednym końcem do góry, ale jest jeszcze zanurzone, to znaczy, że było przechowywane kilka tygodni, im bardziej unosi się do góry, tym bardziej podejrzana jest jego świeżość, a gdy wynurza się z wody, do spożycia się już nie nadaje. Inny sposób - to wybicie jajka na spodek. Gdy jajko jest świeże, żółtko jest wypukłe, a białko zwarte, im jajko starsze - tym bardziej płaskie jest żółtko, a białko szerzej rozlane, jeżeli żółtko rozpływa się i łączy z białkiem, tworząc mętną ciecz, jajko jest zdecydowanie nieświeże. Przed użyciem należy jajka dokładnie umyć, nawet gdy wydają się czyste. Posolenie wody zapobiega pękaniu jaj podczas gotowania. Pęknięte jajko można również bez obawy gotować, jeżeli owiniemy je szczelnie w folię aluminiową (nie wypłynie ze skorupki). Po ugotowaniu polać jajka zimną wodą, wtedy łatwiej odchodzi skorupka. Jajo waży przeciętnie 5-6 dag.

Wyjęte z lodówki zimne jajka szybko pękają w czasie gotowania. Aby do tego nie dopuścić każde jajko nakłuwa się z szerszego końca ostrą szpilką, wkłada do zimnej wody i powoli podgrzewa.

Jaja wybijać należy ostrożnie nad, pustym naczyniem uważając czy świeże, aby przez pośpiech nie wpuścić zepsutego do potrawy.

Do rozmieszanych jaj przed wlaniem na patelnię, dobrze jest dodać łyżkę oliwy. Smak jajecznicy będzie lepszy.

Piana z białek ubije się szybciej i lepiej, gdy np. na osiem białek dodamy pół łyżeczki octu i ubijać będziemy razem. Piana nie zmieni swego smaku.

Z pękniętego jajka nie wypłynie w czasie gotowania białko jeżeli wlejemy do wody łyżkę octu. Białko jaja świeżego ma barwę jasnoseledynową, jest ścisłe i galaretowate.

Jajka w skorupkach brązowych są mocniejsze niż w białych.

Przy gotowaniu jaj na twardo wsypujemy do wody trochę soli a łatwiej będzie je obierać ze skorupki. Jajko gotowane łatwo poznamy: po "zakręceniu" na stole będzie się kręcić dalej, a surowe nie.

Jajecznica będzie pulchna, gdy dodamy do niej łyżkę mleka.Pokrewne tematy: