Sprawdzone domowe sposoby

Kożuszki i kożuchy

GRUBE KOŻUCHY, można czyścić mieszaniną terpentyny i tranu w proporcji: 1 łyżka terpentyny na 5 łyżek tranu. Czystą, grubą szmatkę lnianą zwilżyć tą mieszaniną i przecierać cały kożuch, kawałek po kawałku, starannie wcierając kolistym ruchem. Zawiesić na ramiączku w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu. Po takim zabiegu kożuch będzie miękki i elastyczny.

CIENKIE, DELIKATNE KOŻUSZKI można przetrzeć miękką szmatką zmoczoną w wodzie z rozgotowanym mydłem i odrobiną amoniaku. Szmatkę trzeba często zmieniać, aby nie wcierać brudu w skórę. Następnie przygotować mieszaninę 1/2 litra ciepłej wody, 20g gliceryny, 20g amoniaku i 5g boraksu. Silnie ją skłócić, zwilżyć czystą szmatkę, wyżąć i szybko przetrzeć cały wierzch kożuszka. Powiesić na ramiączku w chłodnym, przewiewnym miejscu. A jeśli skóra będzie nieco sztywna po tym zabiegu, zmiąć ją w rękach.

CIENKIE KOŻUSZKI POCHODZENIA ZAGRANICZNEGO lepiej oddać do pralni chemicznej, ponieważ nie wiadomo jakich garbników użyto do ich wyprawy.

BIAŁE KOŻUSZKI, SERDAKI, CZAPKI przeciera się szmatką zmoczoną słodkim mlekiem z dodatkiem odrobiny amoniaku (1 łyżeczka od kawy amoniaku na 1 szklankę mleka). Włos czyści się przez wcieranie suchych, rozgrzanych w piekarniku otrąb lub papką z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie ogień!). Po wyschnięciu proszek strzepnąć, kożuszek powiesić w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Po zakończeniu sezonu zimowego ciemne kożuchy można odświerzać, stosując preparat do czyszczenia tapicerki mebli. Czyści się skórę po małym kawałku, natychmiast osuszając czystą, wsiąkliwą szmatką, a kiedy jest już sucha - szczotkuje ją gumową szczoteczką do zamszu.

Jeśli ktoś ma obawy, czy nie uszkodzi futra, można na początek zrobić próbę na małym kawałku skóry, w miejscu jak najmniej widocznym, np. pod pachą czy na rękawie od spodu. UWAGA: Są to rady dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na oddanie futra w ręce fachowca, dla osób, które mają dość czasu i umiejętności, aby wszystkie zabiegi wykonać dokładnie i starannie. Muszą się jednak liczyć, że wyniki nie zawsze będą zadowalające. Dlatego kosztowne futra z delikatnych skór na pewno lepiej powierzyć specjaliście. Natomiast bez większych obaw można czyścić w domu futrzane czapki, kołnierze, rękawice czy dziecinne futerka, stosując podane wyżej wskazówki.


Pokrewne tematy: