Sprawdzone domowe sposoby

Futra, odzież i wyroby skórzane

Bez względu na to, czy futro jest nowe czy stare, drogie czy tanie - wymaga podobnych zabiegów konserwacyjnych, zarówno podczas używania, a więc w zimie, jak i w lecie, kiedy trzeba je zabezpieczyć przed szkodnikami.

Każde futro powinno być często wietrzone i trzepane. Do trzepania nie wolno używać wiklinowych czy plastykowych trzepaczek, gdyż wyrywają one włosy. Najlepszy jest skórzany bat lub elastyczna, leszczynowa witka, przywieziona z niedzielnej wyprawy do lasu. Trzepać powinno się głównie po stronie podszewki.

Wczesną wiosną, kiedy słońce nie operuje jeszcze bardzo mocno, należy futro wynieść na balkon albo zawiesić w oknie. Jeśli były w nim zarodki moli - słońce potrafi je skutecznie zniszczyć, a dokładne czyszczenie i trzepanie dopomoże do ich całkowitej likwidacji.

Używane przez cały sezon okrycie w wiosennym słońcu prezentuje się na ogół żałośnie - lepki kurz uliczny posklejał włoski, futro straciło połysk, jest szare i nieefektowne. Trzeba temu w jakiś sposób zaradzić. Postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • jak odświeżać i przechowywać przez lato futra szlachetne i sztuczne, kożuchy oraz kołnierze futrzane,
  • jak konserwować i odplamiać odzież ze skóry glansowanej, zamszu i weluru,
  • jak czyścić różnego rodzaju rękawiczki skórkowe,
  • jak konserwować obuwie,
  • jak czyścić i odplamiać torebki i walizki,
  • jak konserwować płaszcze nieprzemakalne, odzież i sprzęt turystyczny.


Kategorie: